Mariliis Pinn • 14. veebruar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Maadevahetuse uurimine liikus edasi

Kriminaalmenetluse seadustiku järgi otsustab prokuratuur nüüd kriminaalasja edasise käigu üle.

Looduskaitsealuste maade vahetamisega seoses kuriteokahtluse alla sattunud ärimees Tarmo Pedjasaar loodab, et seoses kriminaalasja prokuratuuri jõudmisega saab läbi tema poolteist aastat kestnud ootamine.

"Loodan, et poolteist aastat kestnud ootamine hakkab läbi saama," ütles Pedjasaar. "Loodan parimat, mida üks kahtlustatav loota saab."

"Kuna materjale näinud ma ei ole, ei oska rohkem öelda, kuid kui need kaitsjateni jõuavad, siis saab hakata midagi mõtlema," lisas ta.

Merko Ehituse esindaja Meelis Kubits ütles, et tegemist on vaid formaalse asjaga, kus ametkonnad asju ringi tõstavad. Enne sisuliste asjade esilekerkimist tema sõnul firma nõukogu esimees, kahtlustatav Toomas Annus kommentaare ei anna. "Uurige parem seda, kui palju see toimik kaalub. See on nii suur, et seda võiks veoautoga vedada," sõnas Kubits.

Teistelt kahtlustatavatelt Äripäeval paraku kommentaari saada ei õnnestunud. Kes oli Eestist ära, kes tiheda päeva tõttu hõivatud, kes telefoni teel tabamatu.

Nüüd asub tegutsema prokuratuur, millel on kolm võimalust. Kui prokurör leiab, et tal on piisavalt tõendeid kriminaalasja kohtusse saatmiseks, esitab ta toimiku kaitsjatele tutvumiseks ehk tunnistab kohtueelse menetluse lõpuleviiduks. Juhul kui toimikus jääb midagi selgusetuks, võib prokurör asja kaposse lisauurimisele saata. Piisavate tõendite puudumisel aga võib prokuratuur kriminaalmenetluse lõpetada.

Vajadusel teeb kriminaaltoimiku saanud prokuratuur lisatoiminguid. Riigiprokuratuuri avalike suhete talituse juhataja Kristiina Herodes ei tahtnud spekuleerida, kui kaua toimingud prokuratuuril aega võtavad. "Tähtaegu me ei anna," ütles ta.

Kohtueelse menetluse lõpuleviiduks tunnistamisel annab prokuratuur kriminaaltoimikute koopiad kaitsjatele tutvumiseks koos piisava ajavaruga. Herodese sõnul sõltub see aeg igast konkreetsest kriminaalasjast. "Vastavalt kujunenud praktikale lepitakse kaitsjatega kokku mõistlik tähtaeg, mis vastab kriminaalasja mahukusele ja keerukusele. Enne konkreetses asjas toimikute üleandmist on seda aga vara ennustada," märkis ta.

Herodese sõnul ei ole kahtlusaluste ring alates oktoobrist muutunud, seega ei ole keegi seninimetatuist kahtlustest vabanenud ega lisandunud ka uusi kahtlusaluseid.

Maadevahetuse asjas on kahtlustatavaks tunnistatud Merko Ehituse nõukogu esimees Toomas Annus, rahvaliitlastest endine põllumajandusminister Ester Tuiksoo ja endine keskkonnaminister Villu Reiljan, Saksa Auto nõukogu liige Andres Sarri, endine maa-ameti juht Kalev Kangur ning ärimehed Einar Vettus, Tarmo Pedjasaar ja Tullio Liblik.

Pärast toimikutega tutvumist on kaitsjatel õigus esitada omapoolseid taotlusi. Seaduse järgi saab seejärel otsustada süüdistuse esitamise.

Riigiprokuratuuri esindab maadevahetuse juhtumis prokurör Laura Feldmanis.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt