Raivo Sormunen • 21. veebruar 2008
Jaga lugu:

Toomas asus vaikselt taas investeerima

Jaanuari lõpus toimunud kiiret aktsiate hinnalangust ei suutnud Toomas käed taskus ning tegevusetult kõrvalt vaadata. 25. jaanuaril sai juurde soetatud veidi enam kui 85 000 krooni eest TEO LT aktsiaid hinnaga 2,09 litti/aktsia. Toomase arvates on praeguses ebastabiilses majanduskeskkonnas kõige mõistlikum panustada tugevalt kapitaliseeritud ja positiivse rahavooga firmadele. Ta arutles, et TEO aktsia võimalik hinnalangus on limiteeritud. Esiteks - palju saab langeda väärtpaber, mille dividenditootlus ulatub 10 protsendi juurde? Teiseks on telekomifirma suuromanik TeliaSonera andnud taas märku, et soovib investeerida Kesk- ja Ida-Euroopa turule. Jaanuari lõpus andis ta oma tegevusest märku, kui tegi pakkumise Lattelecomile Lätis.

Ühes TEO aktsiate ostmisega lükkas Toomas sisse ka orderi Baltika aktsiate ostmiseks, kuid liiga madalale pandud hinnasoovi tõttu (2,98 eurot ehk 46,63 krooni aktsia kohta) ei õnnestunud tal aktsiaid saada. Võib-olla oli seekord väärtpaberite mittesaamine isegi hea, kuna jaanuarikuu müügikasvu kaheportsendine number oli Toomase jaoks negatiivne üllatus. Kui mitme aasta jooksul on Baltika suutnud laieneda kasumlikkust kaotamata, siis viimasel ajal on kasumimarginaalid täielikult kokku kuivanud ning ettevõte püüab kiiresti kulusid kokku tõmmata. Igatahes otsustas Toomas ära oodata Baltika eelmise aasta majandustulemuste raporti, mis tehakse teatavaks järgmisel teisipäeval. Toomas loodab, et seal on sees ka read selle aasta võimalike arengute kohta, mille baasil oleks lihtsam võimalikku ostuotsust langetada.

Möödunud aasta novembris küsis Toomas sõpradelt nõu, kas mitte investeerida suurt kahju kannatanud pangandussektorisse. Radari ette jäi Kasahstani KazKommertsbank. Välisinvestorite hirm selle ees, kuidas USA kinnisvarakriisist tekkinud likviidsuskriisi tingimustes suudavad välisraha toel eksisteerivad pangad end rahastada, tampis (Kasahstani) pangaaktsiad sügavasse mutta.

Samas tundis Toomas, et jamad olid kiiresti pooldunud aktsiahindades juba sees - KazKommertsbanki P/E (hinna/tulu) näitaja oli langenud 8 kanti ja P/B (hinna/raamatupidamisväärtuse) suhe 1,4 juurde. Madalate suhtarvude juures oodati aga mõõdukalt kiire kasumikasvu jätkumist. Borati-maa majandust toidavad suured nafta- ja gaasivarud. Naftarikkuse kogumiseks on loodud nn naftafond. Samuti on edukalt reformitud pensionisüsteem.

Sõbrad ei julgenud Toomase ostumõtet tunnustada palusid oodata, kuni olukord selgineb. Nii jäigi. Sel nädalal vaatas Toomas huvi pärast, mis KazKommertsbanki aktsia hind on teinud. Maksis 21 dollarit ehk 75 protsenti enam kui novembris. Tõsi, enamiku tõusust on teinud aktsia viimastel nädalatel tänu sellele, et liiguvad sahinad Vene investeerimispanga Renaissance huvist Kasahstani panga osaluse ostmise vastu.

Jaanuaris piidles Toomas ka tarkvaragiganti Microsoft, mis tuli teist kvartalit järjest välja igati kobedate tulemustega. Investeerimishuvilisest sõber saatis Toomasele kirja: "Microsofti tooted on päris head: mängukonsool Xbox, opsüsteem Vista... Varsti on taas olukord, kus uued mängud ja muud tarkvaralahendused tulevad Vista-põhised. Inimestel ei jää muud üle, kui arvuteid ja tarkvara uuendada. Ettevõte ei ole väga sõltuv võimalikust USA tarbijate rahakotiraudade koomaletõmbamisest. 60 protsenti ettevõtte käibest tuleb väljastpoolt Põhja-Ameerikat." Toomasele tundus aga Microsoft gigantse ettevõttena, kel pole kuhugi enam kasvada. Ettevõte pole prognoositava 10protsendise kasumikasvu juures just ka kõige odavamalt hinnatud. Kasvu aeglustumist sai nädalapäevad hiljem aru ka Microsoft ise, tehes ostupakkumise 45 miljardi dollarise pakkumise internetiportaalile Yahoo! Pärast seda pole aktsia enam investorite soosingus.

Nii ongi Toomasel endiselt suurim nn investeering 1,66 miljoni kroonine tähtajaline deposiit, mis teenib intressi ligi paarsada krooni päevas.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas