Volitatud ettevõtja kaup läbib tolliformaalsused kiiremini

ÄP 27. veebruar 2008, 00:00

Uudises kirjeldati, et volitatud ettevõtja staatus (AEO - Authorized Economic Operator) annab TNT kaupadele tollis teenindamisel eelisõiguse. See õigus kehtib kõigi 27 Euroopa Liidu liikmesriigi piiripunktis.

Vastab Piret Liira, rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna peaspetsialist

Euroopa Ühenduse tolliseadustiku muudatus lubab alates 1. jaanuarist 2008 igal ettevõtjal taotleda volitatud ettevõtja (authorised economic operator ehk AEO) staatust.

Volitatud ettevõtja staatust saab taotleda ühenduse tolliterritooriumil asutatud ettevõtja, kes äritegevuse käigus on seotud tollialaste õigusaktidega hõlmatud tegevustega.

Selle uue staatuse loomise eesmärk on anda ettevõtjale, kes on tollile tõestanud oma usaldusväärsust ja kasutab meetmeid erinevate riskide vähendamiseks, tollieeskirjades ettenähtud lihtsustusi ning turvalisuse- ja julgeolekukontrolliga seotud hõlbustusi.

Volitatud ettevõtjale võimaldatakse lihtsamat menetlust lubade väljastamisel tollialaste lihtsustuste kasutamiseks, vähem kauba füüsilist kontrolli ja dokumentide kontrolli, kontrollimist eelisjärjekorras ning kontrollimist tolliga eelnevalt kokkulepitud kohas, samuti ka kontrollimisest etteteatamist ja teistest väiksemat andmehulka ülddeklaratsioonil.

Valiku nende sertifikaadi liikide vahel teeb ettevõtja. Seejuures võetakse arvesse ettevõtjate ja nende tegevuse iseärasusi, mis eriti puudutab väikese ja keskmise suurusega ettevõtjaid.

Taotlus volitatud ettevõtja sertifikaadi saamiseks esitatakse paberkandjal maksu- ja tolliameti tolliosakonnale või elektrooniliselt aadressil aeo-info@emta.ee koos täidetud COMPACT küsimustikuga. Küsimustiku täidab taotleja ise ja selle abil hinnatakse taotleja riske.

Volitatud ettevõtja sertifikaat väljastatakse üldjuhul 90 päeva jooksul. Kuid kuni 2010. aastani kehtib üleminekuperiood, mille jooksul võib sertifikaadi väljastamise tähtaega pikendada kuni 300 päevani.

Volitatud ettevõtja sertifikaat kehtib tähtajatult, kuid seda saab hakata kasutama alles kümnendal tööpäeval pärast väljastamist.

Oluline on, et volitatud ettevõtja sertifikaadi väljastab küll ühe liikmesriigi tolliasutus, kuid seda tunnustavad kõikide ELi liikmesriikide tolliasutused.

Volitatud ettevõtja, kes täidab staatuse andmise aluseks olevaid kriteeriume, on tolli silmis turvaline ja ohutu partner, tal on teistega võrreldes paremad suhted tolliga ning teda võidakse tunnustada turvalise ja ohutu partnerina ka ühendusevälises riigis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:42
    Otsi:

    Ava täpsem otsing