5. märts 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kasumikahju kandsid paljud

Käivet suutsid kasvatada peaaegu kõik börsiettevõtted, välja arvatud laevanduskontsern Tallink, kel vähenes see kaks protsenti. Kuna Arco Vara, Eesti Ekspress ja Viisnurgast lahutatud kinnisvarafirma Trigon PD alles mullu börsile tulid ja neil varasema aastaga võrreldavaid andmeid ei ole, on jäetud need ettevõtted kokkuvõtete tegemisel välja.

Nagu tabelist nähtub, olid parimad käibe kasvatajad jõuliselt Eestist väljapoole laienev kasiinofirma Olympic EG, pikaajalise ehitustegevuskogemusega Eesti Ehitus ja Eesti elanike jätkuvast tarbimishullusest kasu lõikav Tallinna Kaubamaja.

Samuti võiks välja tuua enam kui pealinna osalusega infrastruktuuriettevõtte Tallinna Vee ja põhiliselt Venemaale turvatooteid eksportiva Norma.

10-20 protsendi piirimaile jäi Merko Ehituse, Harju Elektri, Starmani, Silvano, Saku Õlletehase ja Baltika kasumi kasv.

Kindlaks dividendimaksjaks nimetatud Eesti telekommunikatsiooni sektori lipulaeva Eesti Telekomi käive jäi peaaegu samaks.

Ka mööblitootmisele spetsialiseerunud Viisnurk näitas suhteliselt muutumatut käivet eelmise aasta sama perioodiga võrreldes.

Kõige enam kahandasid aktsionäride tulu magusatootmisest loobunud ning seejärel kinnisvara- ja meediafirmaks hakanud Kalev, mille kasum hakkas lausa vastupidises suunas ujuma. Ettevõte sai ligikaudu 30 miljonit krooni kahjumit.

Ligikaudu 100 protsenti vähenes suurima käibega Tallinna börsi nimekirja liikme Tallinki ja mullu nn miljardi käibe klubisse vastu võetud rõivatootja Baltika kasum.

Peaaegu kaks kolmandikku kahanes kolmandale kohale jäänud Viisnurga tulu, mis hoidis ka vähima käibe kasvatajaedetabelis kolmandat kohta. Üha enam vee ja muu mitteõlle segmenti sisenev Saku Õlletehas aga oli sunnitud loovutama oma kasumist veidi üle poole.

Struktuuri muutmise tõttu rahvusvaheliseks ettevõtteks saanud Silvano FG, mis on noteeritud ka Varssavi börsil, kaotas kasumit kolmandiku võrra.

Balti riikides ehitusturul tugevalt kanda kinnitanud Merko Ehituse ja elektriseadmete ning -materjalide tootja Harju Elektri kasum vähenes veerandi võrra. Teise Varssavi börsil noteeritud Eesti börsiettevõtte, Olympic EG kasum kahanes 17 protsenti.

Kuna analüütikud ei ole jõudnud põhjalikku analüüsi koostada, ei olnud nad ka valmis kõnealuseid tulemusi kommenteerima.

Autor: Virge Lahe

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt