6. märts 2008
Jaga lugu:

Piraatluspätlus vohab kulutulena

Äriajaloo üheks kõige kaalukamaks ajastuks loetakse roki ja rolli algusaegasid, mil kõik muusikatööstusega seotud isikud hakkasid kiiresti rikastuma. Kui pea igasse majapidamisse jõudis raadio, leidsid muusikud väljundi enda toodangu promomiseks.

Olles seni mänginud valimatult kõike toodetavat, hakkasid raadiojaamad ühel hetkel plaadikompaniidelt mängimiseks ootama kindlate tunnustega artiste, et vältida juba väljakujunenud maitsega kuulajaid kanalit vahetamast. Raadioformaadi järgi tootmine garanteeris esinejale publiku.

Tehnoloogia areng on aga halastamatu ning paari kümnendi eest hävitati raadio ja muusikatööstuse harmooniline kooselu interneti levikuga.

Seni mugavalt elanud suured bossid olid ühtäkki enda töökohtadest ilma jäämas. Muusika hakkas end äriliste regulatsioonideta turustama. Hüsteeriliselt asuti uue tundmatu vaenlasega võitlema.

Vaevalt leiavad kõik illegaalid ühel päeval ukselävelt politsei, ent pretsedent on kahtlemata loodud. Artistiõiguste ristisõdalane RIAA on kohut ajanud igas vanuses ja seisundis inimestega.

Kolm aastat tagasi võideldi enda lemmiklaule jaganud 83aastase kehva tervisega naisega, kes heitis hinge protsessi ajal. Tundub, et koolitulistajate ja narkodiilerite asemel kujutavad endast tõelist ohtu ühiskonnale hoopis lastelastele sünnipäevaks plaate põletavad vanaemad.

Ehkki minu staaž algas juba piraatlusprogrammide veterani Audiogalaxyga, toetan ma (olles eelnevalt illegaalselt tutvust sobitanud) inimliku muusikaaustajana sümpaatseid artiste sümboolse plaadiostuga, et nad saaksid mingitki majanduslikku toetust loometöö jätkamiseks niigi taanduvas tööstuses.

Plaaditööstuse nõrgenemises saab süüdistada vaid pöörast inflatsiooni, mitte YouTube'i või Kazaad. Internet on aidanud avangardistlikumaid artiste rohkem, kui bisnisipomod aimata oskavad.

Autor: Joonatan Allandi

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas