Siim Sultson • 11. märts 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Ehitustellimuste ooteaeg taas aastais 2001-2003

"Üles panema tuldi ikka väga kiiresti, pigem jäi asi minu taha, kuna vana ahjupõhi oli veel lammutamata," kiitis Saue valla Jõgisoo küla elanik Ants Uus moodulahju paigaldajaid. Soomes nelja nädalaga valminud ahju osasid asuti Eestis kohe kokku panema.

Samas meenutas ta nüüd uskumatuna tunduvat mõne aasta tagust fiboplokkide põuda, kus sõideti kivikoorma järel ja uuriti kuhu see viiakse.

"Eelmisel aastal oli ooteaeg kuu aega, nüüd saame hakkama nädalaga. Tundub, et oleme tagasi aastates 2001-2002," teatas toru- ja küttesüsteemide müüja ning paigaldaja Toru-Jüri OÜ Tallinna juhataja Urve Koppelmann.

"Varem jäi aeg alati lühikeseks, nii et ei saanud arugi, et aasta lõppeb. Nüüd oli detsember rahulik, jaanuaris-veebruaris vaikus ja vast hakatakse alles märtsis ärkama," lisas ta.

"Kütteturul on tavaliselt augustist jaanuarini kõige kiirem aeg. Kevaditi on aega lahedamalt - kuid sellel aastal on aega ikka õige lahedalt," imestas maasoojuspumpade paigaldaja Heliotherm Partner Eesti OÜ tegevjuht Tiit Adams pakkumiste ülivähese tagasiside üle. Kui nüüdseks on tööde tegema hakkamise ooteaeg kaks nädalat, siis pärast aprillikuist messi Eesti Ehitab loodab ta tulevat uusi kiiremaid aegu.

Koppelmanni seletusel moodustavad uue klientuuri vigade paranduste tahtjad põhiliselt kinnisvaraküladest, kus majad valmisid "võtmed kätte" meetodil.

"Nüüd oli soe talv ja küttesüsteemide vead ilmnesid ikkagi! Mis oleks saanud aga 20kraadise pakasega!?" on ta solvunud isehakanud ehitajatest põrandakütte solkijate peale.

Nagu Koppelmanngi, usub ka plekk-katuseid paigaldava OÜ Plekk-katusemeister tegevdirektor Jaanus Aedla, et nüüdne turu jahtumine korrastab ehitusmaastikku ja tõstab tööde kvaliteeti.

"Pigem meenutab olukord nelja-viie aasta tagust aega - nüüd saab jälle tegeleda oma asjade ja kvaliteediga," mõtiskles Aedla. Kui viimased paar aastat olid katusetööde alustamise ooteaeg keskmiselt kolm kuud, siis nüüd saab hakkama kuuga. Teisalt tingib ooteaja lühiduse ka talv, ehkki samal ajal oli see nüüd katusetöödeks sobivalt soe. Siiski usub ta, et sügiseseks katusetööde kõrgajaks kerkib ooteaeg taas kahele-kolmele kuule.

Katusepaigaldaja FIE Mart Rieberg tõdes, et mõnes plekitöökojas on tööd vähemaks jäänud. Samas väikese üksiküritajana ei julge ta ooteaja muutusi ennustada. "Hädas ma ei ole, aga järjekorda ka pole," arutles ta.

Indrek Peterson, Eesti Ehitusettevõtjate Liidu tegevdirektor

Mingil määral on ehitustellimuste täitmise aeg viimase aasta jooksul tõesti lühenenud. Otsest küsitlust ettevõtjate hulgas me veel teinud pole. Samas pole olukord ka päris nii, et tellid ja kohe saad kätte.

Üldiselt võib eritellimusel valmivate tööde ooteaeg lüheneda veel mõned kuud ja siis see stabiliseerub. Eriti on ju taandunud ehitusturg eramuehituse osas. Samas aasta perspektiivis peaks see aktiviseeruma hakkama.

Näiteks ehituskive saab paari viimase aastaga võrreldes tõesti kiiremini kätte, kuna laod on ju lihtsalt täis. Samas, eritellimusel valmivate toodete, näiteks akende ooteajad ei saa eriti palju lüheneda.

Kulub ju sellise toote valmistamiseks alati mingi kindel vähim aeg ja tellimustöid ju lattu toota ei saa. Siin saavadki määravaks tellimuse registreerimine ja täitmise tehnoloogia.

Seega on praegu igasuguste tellimuste esitamiseks parim aeg. Kevadel algava ehitushooajal ooteaja lühenemine ju pidurdub ja siis edasi hakkab see pikenema.

Toomas Agasild, Viking Window ASi juhatuse liige

Tellimuse täitmise aeg oleneb kahest asjaolust: nõudlusest ja tehnoloogiast. Eelmisel aastal oli keskmine ooteaeg neli nädalat, sel aastal on see keskmiselt kaks nädalat. Eks tellimusigi on vähem. Samas ei saa ooteaja lühenemist ikkagi vaadata kui ehitusturu langust. Pigem on siin põhjus meie muudetud paremas tehnoloogias, kus kasvas reageerimise kiirus tellimuse esitamisele. Enam kiiremini tellimust täita ei saa. Kahe nädalaga tehakse, kolmandal paigaldatakse.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt