ÄP fototoimetus • 19. märts 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Tuumajaam oleks tulnud ammu teha

Raukas vastas eile aripaev.ee lugejate küsimustele.

Kui suur oleks tuumaenergia puhul 1 MW/h elektri hind praegu ja 20 aasta pärast võrrelduna põlevkivist saaduga?

1 MW/h hind on soomlaste hinnangul 25,9 eurot (sellest kütus 3), kivisöel 34,4, turbal 35,9, tuulel 45,5 eurot. Põlevkivi on praegu tuumaenergiast kolmandiku võrra kallim, kuid see vahekord muutub kiiresti, sest põlevkivile lisanduvad saastemaksud. Igal juhul on ka 20 aasta pärast tuumaenergia kõige odavam, aga põlevkivi võib osutuda üle jõu käivalt kalliks.

Milline energiatootmise tehnoloogia on 50 aasta pärast Balti riikide jaoks parim?

Kahtlemata tuumaenergia. Vaadake, mis toimub laias maailmas! Hiinas on ehitamisel viis tuumajaama, kavandatud on lähitulevikus veel 30 ja kaugemas tulevikus 86.

Kui Eestisse kunagi tulebki tuumajaam, siis kuhu see rajataks?

Võimalikke kohti on palju. Ta peab olema soovitavalt mere ja suurte energiatarbijate läheduses ning optimaalsel kaugusel riigipiirist (Narva jaamadest). Meil on palju endise NSV Liidu sõjaväeobjekte, mis seisavad kasutamata.

Millised on Teie ärihuvid tuumajaama projektis?

Minul pole kõige vähematki ärihuvi, kuid mul on kahju Eesti riigist ja rahvast, kes kihutavad praegu kiirrongiga kuristiku suunas.

Kas Eesti on tuumajaamaga hiljaks jäänud?

Eesti on kindlasti hiljaks jäänud, sest nõudlus tuumajaama järele on väga suur ja pole piisavalt ehitajaid. Maailmas on praegu ehitamisel 24 jaama, lähiajal hakatakse ehitama veel 74 ja kavandatakse 185 jaama.

Kui suur oleks tuumajaama hind ja mitu tuulegeneraatorit või päikesepaneeli sama raha eest saaks?

Praegu ehitatakse Eestis Balti suurimat tuulikuparki võimsusega 39 MW. Avamere tuulepark pidavat maksma 50 miljardit krooni. Saksamaal maksab 1 kW/h päikeseenergiat 7,5 krooni. Väiksem tuumajaam (alla 100 MW - toim) maksaks praegu umbes 30 miljardit.

Kui palju tuleks sisse tuua tööjõudu ja spetsialiste, et tuumajaam ehitada?

Loomulikult tuleb inimesi tuua nii nagu Soomeski, kus on eriti arvukalt Poola töölisi. Kuid tööd jätkub ka Eesti firmadele ja töölistele.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt