Kadri Jakobson • 27. märts 2008 • 5 min
Jaga lugu:

Andres Jaadla - Riigi rikkaim punkmeer

1983. aastal, kui nõukogude võim määras Desintegraatori juhi Johannes Hindi 15 aastaks vangi, astus tollal 18aastane mässumeelne punkar Jaadla Tallinna 2. tehnikakooli, et õppida kaugjaamaseadmete elektrimontööriks. Aasta pärast, lõpetanud tehnikakooli cum laude, asus Jaadla Tartu Ülikoolis juuraharidust hankima.

1991. aasta TÜ õigusteaduse lendu pole asjata nimetatud "maffiaks" Eesti ühiskonnas. Jaadlaga samal kursusel õppisid majandusminister Juhan Parts, endine õiguskantsler Allar Jõks, Eurojusti asepresident Raivo Sepp, endised riigikogu liikmed Daimar Liiv, Aap Neljas jpt.

Advokaat Toomas Tamme meenutab, et neil oli tore ja ühtne kursus, kuid Jaadla paistis juba toona silma.

"Pulli sai kõvasti," naerab Tamme. "Need tema unustamatud sünnipäevad, alates kohustuslikust rongkäigust mööda Tartut kuni saunapeoni ühika duširuumides, kus valdavalt tuli ainult külma vett ja kus kilega vooderdati prügikonteiner, millest sai bassein," meenutab Tamme. Ta ütleb, et Jaadla oli juba siis ere isiksus, kes siis ja ka nüüd sähvatab.

"Olen see kes olen," lausub Jaadla. "Elu on mind eri etappidel kokku viinud väga paljude fantastiliste inimestega. Tuleb alati jääda iseendaks. Ametid tulevad ja lähevad."

"Tekib küsimus: mis on jõukus? Saan linnapea palka, mis on Rakvere tingimustes hea (linnapea palk on 41 021 kr - toim). Elamiskulude katmisega saan hakkama. Isikliku kaasomandi mõttelise osa olen saanud pärandina oma vanematelt," räägib Jaadla. "Ettevõtlusega kaasnev omand on pigem kohustus. Seda on küll tore kokku arvutada, kuid ta ei parenda sinu hetke elukvaliteeti enne, kui oled selle võõrandanud. Ja alati tekib küsimus, mis hinnaga suudetakse müüa."

Jaadla on Rakvere kuulsaks juhtinud. Rakvere linn on maha saanud omanäoliste ettevõtmistega: võimsamad uusaasta ilutulestikud, Kalevipoja lugemine, eurosalli kudumine, meeste tantsupidu, tulemas on punklaulupidu ja sumo MM.

"Ideed sünnivad kollektiivse ühisloominguna või mõne seltsi või isiku mõttest. Vahel on vaja lihtsalt mõnd esmapilgul ülijulget ideed piisavalt toetada, et asi õnnestuks. Julgeda riskida ja vastutada," räägib Jaadla.

Rakvere linn on üle elanud ka suuri tragöödiaid ja õnnetusi. Rakveret on räsinud trombid, murdnud puid ja lennutanud majakatuseid, ohvreid nõudis Tivoli põleng, aga ka rasked tulekahjud, kus linnapeal on tulnud otsida koduta jäänud peredele peavarju.

"Eks kõik keerulised olukorrad tuleb omas sisemuses läbi elada ja nad kõik jätavad sinusse oma jälje. Vastutus on selles ametis suur. Enamasti muutuvad asjaolud pärast keerulisi olukordi ja aegu paremaks," nendib Jaadla.

Kui küsitleda Rakvere inimesi, on nad jõuka ja atraktiivse linnapeaga rahul, kuid on neid, kelle arvates on meeril ka puudusi. "Mis puudutab linna arengut, siis küll - väga palju on muutunud. Samas on aga Rakvere teeolud väga viletsad ja neile pole üldse tähelepanu pööratud," ütleb üks Rakvere poemüüja.

Kolmapäeva hommikulgi, kui üle Eesti laamendas märtsituisk, olid Rakvere linnapea käed-jalad tööd täis ja telefon punane - teede koristuse organiseerimisele lisaks jäi kesklinn tundideks elektrita.

See, et Rakvere linna riigihanked on pidevalt võitnud Jaadla enda osalusega kinnisvara- ja valdustegevuse firma Domus Grupp ning selle heakorra ja haljastusega tegelevad tütarfirmad, on varemgi ajakirjandusel pinnuks silmas olnud.

Ehkki konkurendid imestavad, kuidas on võimalik nii madala hinnaga teenust pakkuda, ise ellu jäädes, pole Jaadla tegevuses seni midagi korruptiivset täheldatud. Kas Jaadla võib käe südamele panna ja öelda, et kõik on toimunud ausalt?

"Pole oma osalust kunagi varjanud, see ei oleks aus. Paljud teevad aga nii. Juriidiliselt on lihtsam ja ajakirjandus ei koti - nn jaanalinnu ja JOKK-ühiskond. Ma arvan, et see pole õige. Kui omad, siis ära peida. Julge vastutada. Aja asju korrektselt," ütleb Jaadla.

Tema sõnul on linn väike ja pettus tuleks ilmsiks.

"Tegijaid igal alal võib käe sõrmedel kokku lugeda… Rakveres tehakse kõik hanked riigihangete kaudu ja need on avalikud. Hangete abil on ettevõtted linna tellimusel tööd teinud ka neil aastatel, kui ma ei olnud linnapea. Linn on nii väike, et sa ei saa petta. Linna on kontrollinud nii riigihangete amet, riigikontroll kui ka institutsioonid."

2005. aasta oktoobris viskas Reformierakond Jaadla erakonnast välja, kuna ta kandideeris reformierakonna liikmena valimisliidu Kodulinn Rakvere nimekirjas ja pärast valimisi asus Kodulinn Rakvere koalitsiooni moodustama, jättes reformierakonna Rakveres opositsiooni.

"Arvan, et parteisse saab kuuluda maailmavaatelise põhimõte järgi, mitte kasulikkuse printsiibist lähtudes, nagu see viimasel ajal levinud on," ütleb ta.

"Vaadetelt on mulle sümpaatsed reformierakonna põhimõtteid. Soovides kaasa lüüa riigikogu valimistel ning tunnetades, et Eesti poliitiline maastik vajab värsket verd ja täiendust, osalesin erakonda kuulumata roheliste valimisnimekirjas," lisab ta.

2007. aasta alguses oli Jaadla Eestimaa Roheliste valimisnimekirja esinumber Lääne-Virumaal. Aastast 1993 kuulus Valimisliitu Kodulinn Rakvere, mis ühines Reformierakonnaga.

Seda on küll rõõm kuulda, et Jaadla Eesti rikkaim linnapea on! Jaadla on energiline ja teotahteline inimene, ega ta muidu teiseks ametiajaks linnapeaks valitud.

Mis puudutab seda, et Jaadla firma saab linnalt lepinguid, siis kodanikud ja linnavõim ehk volikogu pole leidnud, et selles oleks konflikt või see häiriks. Need on olnud avalikud enampakkumised. Pigem on see eetika ja avaliku õiglustunde küsimus.

Ta on huvitav inimene ja temaga pole kunagi igav. Ta mõtleb raamidest väljaspool. Alguses tundus see üllatav, justkui inimene otsiks odavat populaarsust, kuid tema ongi selline. Talle ei meeldi rutiin ja ta tahab midagi ära teha. Temast võib jääda mulje, et tegemist on alternatiivse ja rangel oma joont ajava inimesega, kuid tegelikult on selle all õrn hing ja oma tegemistes küsib ta nõu headelt sõpradelt. Lisaks on ta koostööinimene, mis minu arust on tema edu pant.

Jaadla on omamoodi populist ja läheb inimestele hästi peale. Samas linn areneb ja palju on tehtud. Igasuguste erinevate ja omanäoliste ettevõtmiste puhul pole asi ainult linnapeas. Siin on töökate inimeste kooslus ja nende ideed.

Jaadla firmale linna antud lepingud on sõlmitud konkursside kaudu. Mina pole selles korruptiivset täheldanud. Ehkki mina ja minu firma tahaks ja võiks ka lepinguid sõlmida, on Jaadla firma alati odavamalt pakkunud ja ka võitnud. Hind on selline, millega mina ei suuda garanteerida. On tegelikult naljakas, kuidas nad on saanud nii odavalt pakkuda.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt