31. märts 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Betoonist eramuid kerkib aina tihedamalt

Tegelikult ehitatakse küll, ent betoonkonstruktsioonis kortermajad on konkursi jaoks enamasti liialt tavalised, vähese eripärasusega objektid.

Betooneramud on jällegi erandlikud nähtused, kui otsida just selliseid, mis seda koredat materjali eksponeerib ja ehedalt kasutab. Siiski on Eesti aasta betoonehitise konkursil aasta aastalt üha enam igat sorti elumaju kandideerimas.

Alles kolmandal konkursil ehk siis aastal 2003 valiti aasta betoonehitiseks eramaja. Selleks sai 20 nominendi seast arhitekt Emil Urbeli projekteeritud eramu Miidurannas. Nüüdseks on niisuguseid läbinisti betoonile pühendatud eramuid veelgi kerkinud, ent tollal oli see maja meil selge esiklane.

Sama aasta nominentide seas oli ka üks betoonelementeramu Tabasalus, mis samuti palju huvi tekitas. Kuidas siis nii, et kolime Lasnamäe paneelikatest välja ja oma isiklikku pisikesse paneelmajja??? Paberil näeb selline mõte paljudele ehk tõesti vastuvõetamatu, tegelikkuses pakub betoonpaneelidest eramu komponeerimine arhitektile üsna põnevat moodulimängu, mille tulemus võib olla küll ka tuim utilitaarne kast.

Ent moodulimäng võib vabalt välja viia ka erilise plaani, kuju ja vormiga kodumajani, mille ehitamine on tänu valmispaneelide kasutamisele monoliitbetooniga jändamisest oluliselt kiirem ja soodsam.

Peamine on, et arhitekt saaks betoonpaneeleramut projekteerides ka seda materjali ausalt kasutada - ehk siis teha nii, et majale peale vaadates oleks aru saada, mis viisil see on ehitatud. Iseloomu peitmine on lihtsam, paneeleramu soliidne väljamängimine hoopis keerukam.

2004. aastal anti tellija ja sisekujundaja eriauhind sisearhitektile ja majaomanikule Raina Lillepõllule arhitekt Ülar Margi projekteeritud klaasist ja betoonist ühekordse eramu eest Silgu tänaval Tallinnas.

Järgmisel aastal anti eriauhind Arhitektuuribüroole 3+1 Arhitektid. Nende projekteeritud eramaja siseviimistluses Magasini kvartalis Tallinnas on rohkesti viimistlemata betoonpindu kombineerituna teiste materjalidega.

Magasini kvartali eramu on äärmiselt nüüdisaegne, ent mitte tapvalt moodne. Vormid on hoonel minimalistlikud, materjalide kasutamine selge, ent sisekujunduses pole minimalismiga üle pingutatud. See on kesklinnas paiknev äärmiselt kodune ja tänapäevane eramaja - iga eestlase unistus.

2006. aastaks oli eramubuum juba nii kaugele arenenud, et suure keskmike massi seast hakkas paratamatult aina rohkem põnevaid ja julgeid erilahendusi esile kerkima. Nii anti preemia veel ühele eramule.

Selleks oli tellija eriauhind - Indrek Untile eramu eest Kalda tänaval Tallinnas, kus on kasutatud monoliitbetooni tõesti nii palju kui võimalik. Lisaks tarinditele on toonitud betoonpinda kasutatud ka tervikliku disainiga sise- ja välimööbli juures (köögilaud, tööpinnad, vannituba, aiamööbel).

Tellijal oli selge nägemus oma kodust, mis andis koostöös arhitektide Gert Sarve ja Lauri Laisaarega tulemuse, mis mõjub peaaegu maavälise keskkonnana. Ovaalsete vormide, ümarate joonte, pehmete nurkade ja oranžikaks toonitud betooni jõuline tervik sobib Pääsküla mändide alla sama hästi kui kusagile kõrberiiki liivasele oaasiveerele. Nii ekstravagantset ja detailideni läbiva joonega terviklikku eramut poldud Eestis varem nähtud.

Mulluse 25 nominendi seas oli taas palju eramuid. Eero Palmi projekteeritud eramu Viimsis, Martin Aunini eramu Nõmmel ja Ninaneeme eramu Harjumaal.

Oma väärilise koha on betoon elamutes ja eramutes Eestis taas kätte võidelnud. Õnneks on peale parima betoonehitise konkursi ka veel näiteks Eesti Arhitektide Liidu üleaastane konkurss-näitus parima eramu tiitlile, kuhu keni betoonkodusid kindlasti rohkem laekub kui päris betoonimeeste korraldatavale võistlusele, kus väikemajad inseneriarhitektuuriga konkureerima peavad.

Kuudist kultuurimajani ja sillast sitamajani ulatuv betoonehitiste diapasoon tuleb iga-aastasel betoonehitise konkursil aina selgemalt välja. 2007. aasta Eesti Arhitektide Liidu aastanäitusel arhitektuursetest väikevormidest sai eripreemia näiteks Madis Eeki projekteeritud Ninaneeme eramu õues paiknev 2,5 tonnist betoonist terrassi ja aknaga koerakuut.

Autor: Urmas Oja

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt