31. märts 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Silmamõõdu ja vesiloodi aset täidab laser

Miks kasutada rohelist laserit ja mitte punast? Tänu rohelisele dioodile on laserkiirt eredas päevavalguses palju paremini näha. Ei mingit raketiteadust, siin on tegu inimese silmafüsioloogiaga - inimese silm näeb rohelist värvi palju eredamalt kui punast ning tõepoolest, rohelised laserid on kuni 12 korda paremini nähtavamad.

Seetõttu on kasutajale tagatud nii parem nähtavus päevavalguses kui ka pikem tööaeg, kuna roheline ei ärrita silma võrkkesta nii palju. Lisaks on rohelise laseri eeliseks see, et kiir ei haju ära tumedatel pindadel ja seda saab kasutada ka pikemate vahemaadega töötamisel. Lisaks on rohelised laserid ka väga täpsed (kuni 1 mm eksimist 10 m kohta).

Vastavalt võimalustele ja hinnale saab rohelised laserid jaotada tooterühmadesse. Roheline joonlaser on ergonoomiline ja lihtsasti käsitsetav: seadme all olevad magnetid võimaldavad seadet paigaldada teraskonstruktsioonidele, kaasas olevate spetsiaalsete nõelte abil on seadet võimalik kinnitada seinale. See kompaktne ja mugav roheline joonlaser projekteerib uskumatult eredat rohelist kiirt täpsusega 3 mm 10 meetri kohta. Laser lihtsustab plaatimistöid ja muid väiksemaid nivelleerimistöid.

Sammuke joonlaserist edasi on roheline ristlaser, mis töötab magnetiliselt summutatud pendelsüsteemi abil. Laser projekteerib pea igale pinnale ereda rohelise ristjoone. Horisontaal- ja vertikaalkiirt on võimalik kasutada ka eraldi.

Ristlaser sobib põhiliselt sisetingimustes kasutamiseks, on mugav plaatimiseks, horisontaalide seadmisel, abiks põranda soojustuse või ripplagede paigaldamisel. Täpsust on laseril 2 mm 10 m kohta.

Proffidele on mõeldud pöördlaser, mis on täielikult automatiseeritud, seega loodib ennast nii horisontaalselt kui ka vertikaalselt 5Y ulatuses ise. Samuti on võimalik projekteerida kaldeid nii X- kui ka Y-telje suhtes 5Y ulatuses. Laseri täpsus on 1 mm 10 meetri kohta ning seadmega on kaasas kandekohver koos vastuvõtjaga 200 meetrile ja kaugjuhtimispult.

Kuna sellise mudeli kaitstusklass on enamasti IP54, mis tähendab, et laser on tolmu- ja pritsmekindel, sobib see laser ideaalselt nii sise- kui ka välistöödeks.

Põhiliselt kasutatakse seda näiteks tasandamistöödel, kallete või äravoolude projekteerimisel, horisontaalide seadmisel ja muudel üldehitustöödel.

Pöördlaserid tehakse ekstreemsete tingimuste tarvis, robustne ja tugev IP66 korpus on täielikult tolmu- ja vihmakindel ning võimaldab kasutada laserit absoluutselt iga ilmaga.

Laseri kerge ülesseadmine, suur hulk funktsioone pluss vastuvõtja ulatus kuni

300 meetrit - need omadused teevad sellest masinast ideaalse tööriista nii hobiehitajale kui ka suuremale ettevõttele.

Sellest aastast on turul ka täiesti uudne laserite perekond - Laserlineri täpsuslaserid. Automaatse iseloodimise tagavad elektroonilised laserkiire positsioneerimise mootorid, mida kontrollivad temperatuuri stabilisaatoriga sensorid, teisisõnu kontrollib laser ise pidevalt horisontaale ja vertikaale, tagades pidevalt täpsuse 1 mm 10 m kohta.

Tänu sellele uuele süsteemile on töö suurtel ehitusobjektidel, kus vibratsiooni tase on kõrge, oluliselt kergendatud. Samuti on nüüdsest kergendatud rekonstrueerimistööd vanades puitmajades. See perekond hõlmab endas kolme mudelit: viie, kaheksa ja kümne kiirega laserit.

Perekonda kuulub näiteks maailma esimene täiselektrooniline ristlaser koos kaugjuhtimispuldiga, mis lubab kasutajal liigutada laserit 360Y ulatuses laserit puutumata.

See võimaldab kasutajal jätkata tööd ilma, et oleks vaja naasta laseri juurde. Täpsus 1 mm 10 meetri kohta. Komplektis on kaasas vastuvõtja 50 meetri ulatuses.

Järgmine pereliige erineb eelnevast vaid selle poolest, et ta ei ole puldist juhitav. Samuti on suurem kiirte arv, mis omakorda laiendab kasutusvõimalusi.

Tootegruppi kuulub ka laser, mis suudab projekteerida kasutajale ristjoont korraga nii põrandale kui ka lakke. Tänu unikaalsele korpusele on võimalik laserit asetada vahetult seina äärde, mis tähendab, et sellega on nüüdsest võimalik teostada peaaegu iga tööd.

Kõik täpsuslaserid on mõeldud sisetöödeks, kõikide täpsusklass on 1 mm 10 meetri kohta ning kõigi mudelitega on kaasas vastuvõtja.

Täpsuslaserite hinnad algavad 15 000 kroonist.

Olen kasutanud Laserlineri rohelist laserit Auto-Light nüüdseks pea aasta. Toode on ennast igati õigustanud, kõik tööd on saanud tehtud. Lisaplussina on võimalik laserit kasutada nii horisontaalselt kui ka vertikaalselt, mis võimaldab laserit kasutada kõikjal ehitusobjektil. Ainus puudujääk on vastuvõtja disainis: viimase kinnitusmehhanism on võrdlemisi algeline.

Autor: Toomas Nurme

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt