Signe Sillasoo • 1. aprill 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Betoonelement valmib grammi täpsusel

Tööpäeva E-Betoonelemendis alustan kell üheksa. Tõmban selga-jalga ettenähtud riided ja kingad ning sean sammud tööpostile. Minu üllatuseks on vilgas askeldamine tehases juba täies hoos. Üks sats meistrimehi alustas kell viis, teine kell kaheksa.

Uute kolleegide Sergei ja Janise abiga saan tööpäeva alguses kiire ülevaate betoonivalmistamise etappidest - laboritööst ja segude tegemisest kuni betoonelementide tootmise, valmistoodangu ladustamise ja klientidele toimetamiseni välja.

Et asi väga teoreetiliseks ei jääks, annan ka enda pisku osa Peterburgi mineva betoonseina armeerimise ehk terasest võrede paigaldamise ning pealispinna silumise protsessi.

Suurema osa päevast jälgin aga töövõtteid ja kahe teise suure projekti, Tallinna Tehnikaülikooli raamatukogu ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla, tarbeks valmivate elementide tootmist kõrvalt.

Enamik tehastes valmivatest elementidest läheb E-Betoonelemendi turundus- ja müügidirektor Mart Arro sõnul kohalikule turule.

Tellimusi väljastpoolt riigipiire tuleb ette harvem. Mõnel korral on juhtunud ka seda, et kiirel ehitusperioodil on Eesti tehased Soome kolleegidele appi tõtanud ja osa üle pea kasvanud tööst aidanud ära teha.

Treppide, postide, paneelide, talade ja muude betoonelementide tegemine minu üllatuseks väga pikaajaline protsess pole. Enamasti võtab see päeva, suuremate elementide puhul mõnikord natukene kauem. Töö algab igal hommikul vormide ettevalmistamise ja õlitamisega, millele järgneb armatuuride ehk raudvõrede ja elektrijuhtmete jaoks mõeldud kanalite paikasättimine ning betoonikihtide valamine. Lõpeb kogu protsess järgmisel hommikul elementide vormist väljavõtmise ja ladustamisega. Kõigi tööetappide vahepeal toimub ohtralt mõõtmisi, millele järgnevad vajadusel ka parandustööd, et element tellija soovidele vastavaks lihvida.

Midagi kontimurdvat tööprotsess ja järeltöötlus endast minu kui kõrvaltvaataja jaoks ei kujutanud. Sujuv ja täpselt paika pandud töökorraldus ning tehnoloogia on teinud elementide valmistamise kiireks, operatiivseks ja ladusaks.

Rohkem kui mehelikku jõudu läheb antud töös vaja täpsust. Projekteerijate poolt etteantud mõõtude ja segude koostisosade korrektne järgimine ning ehitusjooniste hoolikas lugemine oli ja on kõigi betoonivalmistajate püha kohus number üks, sest millimeetritega eksimine võib osutuda ehituses mu uue kolleegi Janise sõnul väga suureks ebatäpsuseks, mis nõuab nii mõnelgi korral elementide ümber tegemist.

Viimase vältimiseks ning uute tehnoloogiate ja töövõtete omandamiseks läbivad E-Betoonelemendi töötajad pidevalt mitmesuguseid koolitusi. Uksed on Harkus, Rakveres ja Tamsalus rassivatele soome, vene ja eesti rahvusest betoneerijatele valla ka praktikaks ja töötamiseks teistes Consolis SASi ehk Euroopa elemenditootjate ühendusse kuuluvates riikides, mida on kokku 20. Ka firmasisene liikumine ühest tehasest teise on lubatud ja võimalik. Häid töötajaid, kel kogemusi ja teadmisi, hoitakse Sergei sõnul hoolega, sest pidev uute väljaõpetamine on aeganõudev protsess, võttes aega mitu kuud, enne kui uus töötaja baasteadmised üldse selgeks saab.

Pikemaks piiri taha tööle minemine on paaril töömehel ka peast läbi lipsanud, ent põhjalikumalt sellest ükski neist rääkida ei taha. Kidakeelsed on ka Sergei ja Janis vastama ehitussektori hetkeolukorraga seotud küsimustele. Ju on languses olev ehitusturg ettevõtte töötajad selles suhtes hellaks muutnud.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt