Tea Taruste, kaasautor • 1. aprill 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Mõtelda on mõnus

Raketikiirusel kõrgustesse tõusva majanduskasvu ja tormleva ehitustegevuse aeg on selleks korraks läbi. Küllap vajavad uue etapi alguses mõttemuutust nii ettevõtjad-ehitajad kui ka tarbijad-majaomanikud. Kinnisvara- ja ehitusbuumi tagajärjed alles selguvad. Kui paljud ettevõtted on sunnitud pankroti välja kuulutama, kui paljud pered laenukatteks oma üleöö soetatud kodust loobuma, kui paljud ehitajad ümberõppele suunduma, kui paljud uuseramute elanikest vajavad remondimehi maja lauslagunemise vältimiseks…

Praegu elavad hästi need, kel pole suuri laenukoormusi ja kinnisvaraarendusi, ütles Oleg Gross veebruaris Äripäevale. Buumiaegsed turule voogavad rahaookeanid ei jätnud ruumigi küsida, kui palju mul seda laenu üldse vaja on. Valikud olid justkui kohustuslikud, laenuandmise massiüritused haarasid kaasa kõiki.

Elasin Eesti majanduskasvu aastatel pikalt välismaal ja eelmisel aastal tagasijõudnuna kaesin suure vaimustusega tihedaks ja kõrgeks ehitatud pealinna ning imetlesin sõprade uusi kodusid. Näis, et olen kodumaalt eemal viibides Eesti eduaastad maha maganud ja kohale jõudnud alles peo lõpuks, mil maitsvamad palad juba söödud. Nüüd aga märkan, et väga mõnus on palgapäeval mitte mõelda tagasimaksmist vajavale laenusummale, vaid hoopis sellele, kui suurt ja missugust eluaset ma perspektiivis tegelikult vajan.

29 ruutmeetrit keskmiselt on igal eestimaalasel elamiseks kasutada ja Lääne heaoluriikidega võrreldes on arenguruumi tohutult. Aga tean naist, kes endise majaomanikuna elab korteris hoopis väiksema hulga ruutmeetrite peal ja on väga rahul, sest hoiab tublisti kokku varem koristamisele kulunud aega. Need, kes tulevase põlve hüvanguks 30aastase laenu kanda võtnud, võiksid arvestada, et globaliseeruvas maailmas nende võsukesed isamajja ja kodumaale jääda ei pruugigi.

Buumijärgse hingetõmbeaja võlu hindavad ka arhitektid ja linnaplaneerijad. Majakaupa mõtlemine peaks nüüd asenduma suure pildi nägemisega. Tõsiseid tegijaid turumuutus ehitustandritel häirida ei tohiks. Ka neil on nüüd mahti asendada palavikuline sebimine tegutsemisega, mille käivitavad pikaajalised plaanid ja kaalutletud otsused.

Autor: Tea Taruste

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt