Tänavu avatakse suurimad keskused väljaspool Tallinna

Anti Purre 07. aprill 2008, 00:00

Kaubanduskeskuste turg on muutumas - kuna elanike ostujõud kasvab, liigutakse kliendile lähemale ka väljaspool pealinna.

Tegevust laiendatakse seni veel ilma kaubanduskeskusteta, kuid samas juba piisava ostujõuga piirkondadesse. Tänavu avatakse suurimad kaubanduskeskused Rakveres ja Tartus.

2008. aastal valmivad kaubanduskeskused rekordeid ei löö, olles samas suuremate osas igati arvestatavad:

ligi 28 000ruutmeetrise pinnaga Põhjakeskus Rakveres ja Tasku vabaajakeskus Tartus. Tasku plaanitakse avada 2008. aasta augustis ning Põhjakeskus täielikult selle aasta sügisel.

Kui Ida-Eestis on aasta mastaapseim projekt Rakvere Põhjakeskus, siis teiste linnade seas paistab silma Pärnu, kus selle aasta jooksul valmib kaks olulist projekti. Pärnu kontserdimaja kõrval avatakse tänavu koos parkimismajaga 30 000 ruutmeetrini ulatuva kogupinnaga uus kaubanduskeskus. Suvepealinnas loodetakse sel aastal avada ka Port Arturi kaubamaja laiendus, mis suurendab hoone kogupinda rohkem kui 16 000 ruutmeetrini.

Tartus avatav Tasku on lisaks suurusele (ehitusmaht koos kobarkino ja konverentsikeskusega 42 000 ruutmeetrit) aasta üks põnevamaid projekte, kuna sisaldab Lõuna-Eesti esimest kobarkino ja regiooni suurimat konverentsikeskust, mis on kaubanduskeskuste võtmes seni ainulaadne kontseptsioon.

Sel aastal loodetakse valmis saada ka Saaremaa suurim, 16 000ruutmeetrise pinnaga kaubanduskeskus Kuressaares.

Pealinna sel aastal lisanduvatest kaubanduspindadest on kõige suurem projekt plaanide kohaselt kevadel valmiv Rocca al Mare keskuse 20 000 ruutmeetri suurune laiendus.

Lisaks valmib nii Tallinnas kui ka väljaspool mitmeid väiksemaid projekte, näiteks kerkib Põlvasse 60 miljonit krooni maksev 3000ruutmeetrise kaubanduspinnaga keskus.

Lähiaastate suuremahulised investeeringud, järjest tihenev konkurents pealinna kaubandusturul ning elanikkonna ostujõu kasv on põhjustanud jaemüügikettide loogilise laienemise piirkondlikesse keskustesse.

Rääkides Rakvere Põhjakeskusest, demonstreerib kohaliku turu olukorda Faktum-Ariko Rakveres korraldatud uuring, mille kohaselt piiratud võimaluste tõttu piirkonnas on seni 65 protsenti rakverelastest sunnitud sisseoste tegema väljaspool kodulinna.

Uuringu järgi on 73 protsenti vastanutest kindlad uute ostuvõimaluste rajamise vajalikkuses. Kohalike jaoks tähendab see nii raha- kui ka ajavõitu - kaob vajadus Tallinna või Tartusse kauba otsingutele suunduda. Eeltoodu puudutab eriti valusalt esmatarbekaupu pakkuvate kaupade sektorist välja jäävaid tooteid.

Arvestades kaubanduspinnast huvitatud üürnike piisavat hulka ja seda nii Tallinnas kui ka teistes piirkondlikes kaubanduskeskustes, tekib prestiižsematel arendustel võimalus üürnikke valida.

Ka ei mõjuta jaekaubandusturu kasvu ajutine pidurdumine oluliselt suurte kaubanduskeskuste äriplaane, kuna tuntumate kaubamärkide esindajad vaatavad turul toimuvat pikas perspektiivis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:27
    Otsi:

    Ava täpsem otsing