Mari Hiiemäe • 7. aprill 2008
Jaga lugu:

Saba ja sarved ehk meile see meeldib

EMT on korraldanud reipaid stiilipidusid, kus osalejad on 100% kostüümides. Samuti üritusi, millel on küll oma stiil, kuid kus külalistelt kostüüme ei nõuta.

EMT avalike suhete juht Kaja Pino usub, et ülaltpoolt pole mõistlik üritusest osavõtjatele kostümeerimist peale suruda. Mittepealetükkival moel on EMT peod siiski kindla teemaga seotud olnud. Viimane jõulupidu toimus näiteks idamaade, enne seda vene stiilis, kus stiil kajastus menüüvalikus ja ruumi dekoratsioonides. Osavõtjatelt kostüüme ei eeldatud.

Kostümeeritud pidudest huvitatud töötajad on firma toetusel stiilipidusid korraldanud ka omal käel. Hipide peost võttis näiteks osa vaid kümnendik ettevõte töötajatest, see-eest oli kohaletulnutest 100% kostüümides.

"Stiilipeol võiks olla kostüümides kas kõik või siis üldse mitte keegi. Ei tohi juhtuda nii, et keegi on hullult vaeva näinud ja teised mitte ning lõpuks tunnevad kõik ennast piinlikult," räägib Pino.

EMT suvepäevadest viimased olid mereröövliteemalised, kus toimusid paadisõidud, piraadimeeskondade-vahelised teatevõistlused ja köietõmbamine. Et teemassesulamine osalejatele lihtsamaks teha, jagati osavõtjatele kohapeal mereröövlipildiga T-särgid.

SEB töötajate poolt lavale toodud originaalmuusikali "Tornimäe teemandid" ettekandmisõhtu kujunes värvikaks stiilipeoks, mille kordaminekuks andsid panuse kõik kohaletulnud.

Publikuks olevad peokülalised said ürituse omapoolseks elavdamiseks stiilivihje "teemandid ja sära" juba varakult enne peo toimumist, et oleks aega teha ettevalmistusi ning nuputada, mida säravat endale selleks õhtuks külge võiks riputada. "Vähemalt mingigi särav ehe või riietusese oli peaaegu kõigil peost osavõtjail, umbes pooled olid aga oma välimusega tõsiselt vaeva näinud - nii palju "teemante" kohtab ühes ruumis koos üsna harva," kommenteeris SEB sisekommunikatsiooni juht Kai-Riin Meri.

Meri sõnul on SEBs korraldatud juba aastaid stiilipidudena nii suvepäevi kui ka traditsioonilisi jaanuarikuiseid uue aasta üritusi. "Oleme teinud pidusid 30ndate kabareestiilis, korraldanud muinasjutu ning filmi- ja telekangelaste peo, kasutanud indiaani-, eri ajastute spordi- ja olümpiamängude-, ka Kuuba ja Ladina-Ameerika teemat."

Meri sõnul tulevad töötajad etteantud stiiliga alati kaasa ning kostüümide keerukuse järgi on näha, et asjasse suhtutakse pühendumuse ja innuga. "Meie töötajad lausa nõuavad stiilivihjeid. Need aga, kes tunnevad, et väljakuulutatud stiil on koormaks, võivad tulla oma tavariietuses," ütleb Meri.

Ka Tallinki suvepäevi on peetud aastaid stiilipidudena, kus stiil ei piirdu vaid riietusega, vaid puudutab ka programmi, esinejaid ning mänge.

Metsiku lääne teemalistel suvepäevadel oli firma poolt kõikidele kingituseks logoga kauboikübar, mis andis ka nendele peolistele, kes endale ise kostüümi selga polnud pannud, stiilipuhta välimuse. Tantsuks mängisid Kukerpillid ja Vanaviisi, meelelahutust pakkus line-tantsijate show, lassomängud ning parima kostüümi võistlus.

ASis Tallink Grupp on ettevõtte kommunikatsioonijuhi Luulea Lääne sõnul stiil ühendav, kuid annab piisavalt võimalusi ka interpretatsiooniks. Stiiliettepanekutega minnakse hästi kaasa ning see tagab eriti värvika ürituse, lisab ta.

"Üritusi on meil olnud väga erinevates stiilides alates militaarvõtmes meeskonnakoolitustest, Eesti filmiklassikal põhinevatest suvepäevadest ning tõelisest hipidepeost indiaani laagris, vampiiride öö ja maskiballi teemadeni välja," loetleb ASi MicroLink Eesti turundusspetsialist Andre Kaibald.

"Et pidu mitte üleliia tülikaks muuta, on töötajaid üritatud võimalikult palju riietuse või kostüümide valikuga aidata, korraldatud on väikeseid maskide ja riiete meisterdamise kursusi," räägib Kaibald. Stiilipeo väärtust näeb ta võimaluses fantaasia uutmoodi tööle panna ning võimaluses osalejatel ümber kehastuda.

Mida lihtsam ja ühtselt mõistetavam on valitud peo stiil, seda rohkem on osalejaid, kes kostüümiotsimisega vaeva nägema hakkavad.

Meelelahutusürituste korraldamisega tegeleva ettevõtte R & Reede OÜ tegevdirektor Avo Heina sõnul pöördub stiilipeo ideega peokorraldajate poole üha enam kliente.

Ka Estonia teatri kostüümilaenutuses töötav Riina Vanhanen kinnitab, et kostüüme laenutavate inimeste arv kasvab järjest, seda just ettevõtte stiilipeo tarbeks teatrist uhkeid riideid laenutada soovijate arvel.

"Pidu peab pakkuma peokülalisele elamusi, mida oleks hiljem tore meenutada ja millest saaks teha hulga värvikaid fotosid," selgitab Avo Hein.

"Kaua sa ikka vastuvõtul tikuvõileiba sööd, small talk'i ajad ja ürituselt üritusele samu esinejaid vaatad. Inimeste aeg on muutunud hinnatumaks ja kui midagi uut ja põnevat ei pakuta, inimene üritusele ei tule," lisab Hein.

Kui pidu piirdub vaid kostüümides olemisega ning sellega mingit temaatilist meelelahutust ei kaasne, võib elamus kesiseks jääda.

Hein soovitab ürituse aluseks võtta läbiva stiili, mis ei tähenda seda, et kõik külalised peaksid tulema kõrvad peas või sabad taga.

Pigem saab vastavalt ürituse iseloomule ja eesmärkidele üles ehitada programmile eelneva teavituskampaania ning valida sobiva koha dekoratsioonide ja kõige muu vajalikuga. "See, et inimesed ennast vastavalt teemale riietaksid, on pigem soovituslik, painavat kohustust või õudusunenägusid ei tohiks sellest kellelegi tekitada," ütleb Hein.

Mida keerulisem stiil, seda väiksem on osalejate protsent, kes kostüümiotsimisega vaeva nägema hakkavad. Parema tulemuse saab, kui etteantud stiil on lisaks lihtsusele ka üheselt mõistetav.

"Kõik oleneb korraldajate fantaasiast, aga tundub, et see on suhteliselt kitsas. Peamiselt küsitakse printsi ja printsessi riideid, samuti kuulsusi ning loomi. Ka on soosituks teemaks keskaeg, kuna Tallinnas leiab keskaegsete pidude jaoks palju temaatiliselt sobivaid ruume," kommenteerib stiilipidude tarbeks Estoniast laenutatavaid riideid Vanhanen.

Jaga lugu:
Hetkel kuum