13. aprill 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Keskkonnahoid toob edu

Meie firmasse jõudis 18. märtsil hea sõnum - Ecoprint (endine Triip) on esimese Eesti ettevõttena pääsenud maineka Euroopa keskkonnakonkursi "European Business Awards for the Environment 2008" finaali. Euroopa keskkonnategijad valitakse 3. juunil.

Edu konkursil oli positiivne üllatus. Me ei ole teinud rahvusvahelise tunnustuse võitmiseks muud peale vajalike ankeetide täitmise. Kõik suuremad ja väiksemad keskkonnateod oleme teinud sõltumata sellest, kas keegi meid hindab või mitte.

Soov eristuda konkurentidest ja teha oma elu pelga töörabamise asemel huvitavamaks olid peamised põhjused, miks 6 aastat tagasi Triibus keskkonnahoiuga alustasime. Mulle isiklikult pakkus suurt pinget tõestada, et moodsat tootmist saab korraldada keskkonnasõbralikult. Öko ei tähenda tingimata pasteldes metsa jooksmist ja tänapäevase eitamist.

Keskkonnahoid oli siis Eestis kitsaste huvigruppide teema. Taastoodetud paberit ja looduslikke trükivärve Eestis ei pakutud. Lahenduste tundmaõppimine ja väljatöötamine tähendas suuri majanduslikke riske. Teenuse hind kujunes kõrgeks ja oli oht, et seda vastu ei võeta. Ka töötajad olid alguses skeptilised, sest iga Rohelise Trükise müük sarnanes loodushariduse loenguga. Kuid riskivõtt tasus ära. Aastatega tekkis vilumus ja kogunesid teadmised, võimalused avardusid ja hinnad langesid tavatrükise tasemele.

Me ei piirdunud vaid keskkonnasõbraliku tootmisliiniga. Ühendatud kvaliteedi- ja keskkonnajuhtimise süsteemide väljatöötamise järel taotlesime neile tuginevad sertifikaadid.

Eestis on palju minusarnaseid väikeettevõtete vedajaid, kes upuvad töösse ja otsa pole näha. Kvaliteedijuhtimise süsteem on meil aidanud jagada vastutust ja korrastada struktuure. Nii jääb aega elamiseks ja firma arendamiseks igapäevase tulekahjude kustutamise asemel. Seega soovitan kvaliteedijuhtimise põhimõtteid rakendada ka neil, kes sertifikaati oluliseks ei pea.

Meie edu EBAE-l tuli keskkonnajuhtimise vallas. Siiski pean keskkonnajuhtimise süsteemi üksi meie jaoks liiga üldsõnaliseks. Hoopis motiveerivama mõõdikuna on Triibus 5 aastat toiminud ökoloogilise jalajälje metoodika. Konkreetsed numbrid kõigile arusaadaval moel võimaldavad väga lihtsalt jälgida, millega keskkonda enim mõjutame. Selle põhjal kavandame järgmisi samme. Firma on kasvanud keskmiselt 23% aastas. Oma ökoloogilist jalajälge oleme aga suutnud igal aastal 5% vähendada, mis näitab, et oleme teinud õigeid valikuid.

Küsitakse: kas trükitööstus saab üldse olla keskkonnasõbralik? Sama küsimuse esitasime endale viis aastat tagasi. Aus vastus on: kui juba trükiseid toodame, siis nii keskkonnasõbralikult, kui tänapäevane tehnoloogia võimaldab. Mind painab ammu mõte, kuidas selgitada kliendi jaoks välja ja toota täpselt vajalikke koguseid. Koguste suurenedes tükihind väheneb, mingist hetkest on kliendil mõtet võtta igal juhul maksimumkogus. Äsja investeerisime uutesse seadmetesse, mis vähendavad märgatavalt trükiettevalmistuse kulusid. See viib alla ka väiksemate tiraažide hinnad.

Tulevikku vaadates oleme koostöös Maaülikooli ja Tartu Ülikooli teaduritega suutnud koostada ülipõhjaliku null-energia tootmishoone projekti. Selles võiksime toota ilma ühegi vooluvõrguühenduseta. Võin öelda, et keskkonnasõbralik tootmine on ka majanduslikult tulusam. Vaja on vaid piisavalt teadmisi ja julgust uusi tehnoloogiaid ellu viia.

Autor: Eva Peedimaa

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt