Euroopat kollitab inflatsioonitont

Sirje Rank 17. aprill 2008, 00:00

Toidu ja kütuse järsk kallinemine tõstis märtsis euroala keskmise inflatsiooni 3,6 protsendile, mis on kaugel Euroopa Keskpanga poolt orientiiriks seatud 2 protsendist ning kõrgeim hinnatõusutempo 16 aasta jooksul. 27 ELi riigi keskmine oli 3,8 protsenti.

Tuure juurde võtnud inflatsioon välistab analüütikute arvates tänavu euroala intresside langetamise, ehkki majanduse kasvutempo aeglustub.

Euro lõi USA dollari suhtes eile jälle uue rekordi ning hind 1,60 dollarit euro eest pole enam kaugel.

"Inflatsiooni kiirenemise kartused ei anna niipea järele, jättes Euroopa Keskpangale vähe võimalust, kui üldse, intresse langetada," ütles agentuurile Bloomberg ING Groupi analüütik Martin van Vilet Amsterdamis. "See võib euro varsti USA dollari suhtes 1.60 piirist läbi suruda," jätkas ta. Euro kauples eile rekordilisel tasemel - 1,5967 dollarit eurost.

Euroopa Keskpanga endise peaökonomisti Otmar Issingu sõnul on 3,6protsendine inflatsioon lubamatult kõrge. Hinnad ei ole veel "kontrolli alt väljas, kuid nii kõrge inflatsioon on talumatu ja Euroopa Keskpank asub sellega võitlema," ütles Issing eile intervjuus Bloombergi televisioonile. "Euroopa Keskpangal on selge mandaat: stabiilsed hinnad."

Mitmed Euroopa Keskpanga nõukogu liikmed on sel nädalal mõista andnud, et intresside langetamist euroalal loota ei ole. Jürgen Starki sõnul on mullu juunist 4 protsendi tasemel püsinud baasintress inflatsiooni ohjamiseks ehk isegi liiga madal.

Eurostati andmetel kiirenes inflatsioon euroala suurimas riigis Saksamaal veebruari 2,9 protsendilt märtsis 3,3 protsendile. Rekordiline inflatsioon oli ka Prantsusmaal. Väljaspool euroala olid kiireima hinnatõusuga riigid kolm Balti riiki ja Bulgaaria.

Slovakkias, mis loodab tuleval aastal euro käibele võtta, kiirenes inflatsioon samuti tuntavalt, kuid 12 kuu keskmine jääb euronormi piiresse. Nii ei ole üleminek eurole ohus.

Inflatsioon ei kummita üksi Euroopat. USAs kerkisid tootjahinnad märtsis pea kaks korda prognoositust kiiremini ning Hiinas oli märtsikuu inflatsioon 8,3 protsenti, viimase 11 aasta kõrgeim.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing