4. mai 2008 • 5 min
Jaga lugu:

Viis sammu ehitustandrist rohetava muruni

Muru rajamiseks sobivaim aeg on aprillist mai keskpaigani või hilissuvi juuli lõpust septembri alguseni. Loomulikult ei keela keegi muru ka muudel aegadel rajada, arvesse tuleks aga võtta seda, et kesksuvel ei pruugi olla piisaval hulgal sademeid ja hoolega rajatud muruplats kuivab lihtsalt ära. Seemneid külvatakse ka hilissügisel enne maa külmumist, et need kevadel idaneda võiksid.

Alustuseks tuleks määrata tulevase muruplatsi suurus ja asukoht. Rajatava pinna võib tähistada tikkude ja nööriga. Kasulik oleks läbi mõelda tulevaste taimede, lillepeenarde ja kõnniteede asukoht, et hiljem juba rajatud muru üles võtma ei peaks. Selgeks tuleks teha muru otstarve: kas muru on vaid dekoratiivne element aias või peaks ta ka tihedat käimist taluma? Samuti see, millisesse ilmakaarde muruplats jääb? Sellest sõltub suuresti muruseemne valik.

Tulevane muruplats tuleks puhastada kividest, juurikatest ja muust sodist, teha tuleks umbrohutõrje. Seejärel võib juba alustada mullatöödega.

Pinnas kaevatakse või freesitakse läbi. Seejärel maapind tasandatakse, nõlvadele ja eri tasapindadele üleminekud peaks tegema võimalikult lauged. Selles tööde järgus tuleb jälgida seda, et murule ei jääks lohke ja muid ebatasasusi, kuhu hiljem vett kogunema hakkaks. Murule antakse kalle majast aia poole, see aitab vett eemale juhtida. Muruplatsi keskkoht peab jääma kõrgem kui servades.

Mullaalune pind peab olema kindlasti vett läbilaskev. Kui on tegemist saviste muldadega, peaks rajama 5 cm paksuse liivakihi. Seisev vesi on muru surm! Muru rajamiseks piisab 20-25 cm paksusest mullakihist.

Kui maapind on läbi kaevatud ja tasandatud, tuleks see üle rehitseda ja rullida. Rulli ühe muruplatsi rajamiseks osta ei ole otstarbekas, selle saab ka laenata. Tihendades nähtavale tulevad lohud peaks rehaga tasandama ja uuesti üle rullima. Kui murupinna äärde on plaanis rajada sillutist, peaks mullapind sillutisest 1 cm võrra madalam olema, siis saab ka muru ääre ühtlaselt ära niita.

Pinnas on õigesti tihendatud, kui sellele astudes jääb umbes sentimeetrisügavune jälg. Sügavama jälje puhul on vaja edasi rullida, kui aga jälg on väiksem, on liiga palju rullitud ja pinda on vaja rehaga kobestada. Enne külvamist peaks murupinna veel sõelutud komposti või täisväetisega üle puistama.

Muruseemned jagunevad laias laastus neljaks: ilu-, koduaia-, spordi- ja varjumuru. Ilumuru on silmale ilus vaadata, kuid ei talu tallamist. Kõige levinum valik on koduaiamuru. Kui kodus on jooksulembeseid lapsi ja koeri, tuleks valida vastupidav spordimuru. Varjulisse kohta külvatakse varjumuru.

Saadaval on veel palli-, lusti, eliit-, kiir-, põua- ja kalmumuru. Lustimuru kasutatakse universaalmuruna koduümbruses, mänguväljakutel, haljasaladel, pallimuru külvatakse spordi- ja mänguväljakutele. Eliitmuru on kõrgema dekoratiivsusastmega universaalmuru, mis sobib nii haljasaladele kui ka koduümbrusse. Kiirmuru võimaldab kiiresti rajada uut muru või kohendada vana, sobib ideaalselt ajutise muru rajamiseks. Kalmumuru rajatakse peamiselt surnuaedadesse või suurte puude alla. Põuamuru saab kasvatada ka ekstreemselt kuivades tingimustes, avatud maastikel, teepervedel.

Muruseemne valikul peaks veel läbi mõtlema, kui tihti muru niita tahetakse, kas seemnes olev ristik ja sellega kaasnevad mesilased teid aias häiriks või mitte, kui palju murul käiakse, kas seal liigub vaid teie enda pere või mängivad seal tihti ka naabrilapsed. Tähelepanu tuleks pöörata ka mulla niiskusele, päikese ja varju olemasolule.

Muruseemne kilohinnad jäävad vahemikku 50-100 krooni, sõltudes tootjast ja muruliigist.

Enne seemnete külvi juurde asumist tasub seemned kotist mõnda suuremasse anumasse välja valada ja läbi segada. Muruseeme külvatakse õige tihedusega, et saada tugev ja ühtlane pind. Liiga tiheda külvi korral ei arene seemnest tugevat puhmikut (juurtel ja lehestikul pole ruumi kasvada), vähese külvi puhul kasvab plats enne umbrohtu kui muruga kattub. Üldjuhul arvestatakse 2-3 kg seemneid 100 m" peale.

Kõige ühtlasema tulemuse saab külvates spetsiaalse külvimasinaga. Kellel sellist aga käepärast pole, saab hakkama ka käsitsi. Külviks valitakse tuulevaikne ilm. Ühtlasema tulemuse saamiseks jaotatakse seemned kaheks: üks osa külvatakse liikudes piki muru, teine osa ristisuunas liikudes.

Pärast külvi rehitsetakse seemned õrnalt mulla pealmisse kihti ja rullitakse kogu pind üle. Kindlasti tuleks pinnas pärast külvi korralikult kasta. Voolikust vett lastes võib juga seemned ühte kohta uhtuda, mistõttu tuleks kasutada vihmutit. Pidevat kastmist tuleks paari-kolme nädala jooksul jätkata. Muru idaneb umbes kaks nädalat.

Mõistlik oleks leida mullamüügiga tegelev ettevõtja kodu lähedalt. Pakkujaid on nii suurfirmade kui ka eraisikute seas, vastavasisulisi kuulutusi on rohkelt kohalikes lehtedes.

Mida lähemal asub pakkuja, seda vähem tuleb maksta transpordi eest. Suurte koguste tellijate suhtes on firmadel pakkumised erinevad, enamasti algavad hulgiostuhinnad alates sajast tonnist, kuid kõik firmad hulgiostjale soodustusi ei pakugi.

TM Holt OÜ ( www.muld.ee ) pakub mullamüüki Eesti piires. Kodulehelt saab sisestada hinnapakkumise või tellimuse soovi. Tallinnasse saab tellida mullakoorma (15 tonni) koos transpordiga 2200 krooni eest. Suurte koguste puhul soodsamat hinda saab, aga selleks on vaja juba eraldi hinnapakkumist küsida.

Alkarsons Grupp OÜ ( www.alkarsons.ee ) müüb üle Eesti tippkvaliteediga sõelutud mulda hinnaga 100 kr/m3.

Lisanduvad transpordikulud.

Raktoom AS Lääne-Virumaal müüb mulda hinnaga 100 kr/t. Hinnale lisandub transport.

Nurme Teedeehitus OÜ Pärnumaal pakub mulda kandihinnaga 110 kr, mis sisaldab juba transporti. Suurtele kogustele allahindlust ei tehta.

Sveka Veod OÜ Võrumaal pakub Võru linna elanikele koormatäit mulda (10 tonni) hinnaga 650 kr, mis sisaldab ka transporti. Kaugemalt soovijad peaks transpordi hinna eelnevalt kokku leppima. Soodushinda on mõtet küsida alates kümnest koormast.

Autor: Evelin Rikma

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt