Sirje Rank • 15. mai 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Putin võttis esimesena ette nafta

Mõlemad sammud on osa Venemaa plaanist suunata riigi nafta- ja gaasieksport otse Lääne turule ilma tülikaid transiidiriike läbimata.

Kolmapäeval avas Putin Primorskis uue naftasaaduste terminali, mille algne võimsus on 8,4 miljonit tonni aastas. Terminali planeeritud koguvõimsus on 24 miljonit tonni. "See tähendab, et eksporti minevad naftasaadused, mida laaditakse praegu ümber Balti riikides, suunatakse edaspidi Venemaa enda sadamatesse," ütles Putin.

"Loodan, et see toimub võimalikult varsti."

Ka sai kinnitust, et Venemaa ei plaani taastada Leedule naftatarneid Sõpruse torujuhtme kaudu, mis 2006. aastal toimunud avarii järel Mažeikiai naftatehase kuivale jätsid. Kui Leedu tahab Vene tooret, ostku seda Venemaa terminalidest, ütles Venemaa riikliku naftakompanii Rosneft juht Igor Setšin, kelle Putin edutas oma valitsuses energia- ja tööstuspoliitika eest vastutavaks asepeaministriks.

Putin teatas ühtlasi, et välja ehitatakse Balti torujuhtmesüsteemi teine etapp hinnangulise maksumusega 3,3 miljardit dollarit. Toru saab alguse Brjanski oblastis asuvast Unetša linnast ning lõpeb Ust-Luuga sadamas. Putini sõnul on see odavaim lahendus. Torujuhe muutus aktuaalseks pärast Venemaa ja Valgevene naftatüli 2007. aastal, mis Venemaa naftatarned Euroopasse paariks päevaks peatas.

Balti torujuhtmesüsteemi laiendamine on soodne otsus Putini lähedasele sõbrale Gennadi Timtšenkole, kelle, firma Gunvor osaleb Ust-Luuga terminali ehituses ja on seotud ka Kiriši tehasega.

Gunvorist on kiiresti saanud maailma suuruselt kolmas naftamüügifirma, mille tänavuseks käibeks prognoosib Timtšenko äripartner Torbjörn Tornqvist vähemalt 70 miljardit dollarit. Tornqvist ja Timtšenko said kokku 90ndatel Eestis.

Kõik Venemaa suuremad naftatootjad, v.a Lukoil, on Gunvoriga lepingud sõlminud. Tornqvist eitas eile Financial Timesis ilmunud intervjuus, et tundmatu nišifirma kiire edu taga on 90ndatel Peterburis tutvunud Timtšenko ja Putini head sidemed. Firma tõus on langenud ajale, mil riigi osalus Venemaa naftasektoris on järjest kasvanud. Just Gunvori kohta on spekuleeritud, et firmas võib varjatud ärihuvi olla ka Vladimir Putinil. Putin on need spekulatsioonid järsult ümber lükanud. Timtšenko aga jõudis tänavu esimest korda ajakirja Forbes rikaste edetabelisse 2,5 miljardile dollarile hinnatud varandusega.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt