Tarvo Vaarmets • 19. mai 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Languse ajal aitab lühikeseks müük

Viimased kvartalid on langusele panustajatele pakkunud raha teenimiseks rohkelt võimalusi. Ja võib uskuda, et need ajad jätkuvad isegi vaatamata turgudele tagasi pöördunud haprale kindlusele, sest rahapõud survestab ettevõtete tulemusi arvatavasti veel tubli aasta või paar.

Tegelikult oleme me ajas, mis peaks meeldima nii lühikeseks müüjatele kui ka pikaajalisele tõusule panustajatele, sest müügilaine on ju paljude aktsiate hindu üsna oluliselt madalamaks uuristanud. Määrav on aktsia valik.

Prantsusmaa suurpanga Societe Generale strateeg James Montier kirjutas eelmisel nädalal investoritele, et tänu ettevõtete halvenenud rahaseisule ja kasumikasvu aeglustumisele on lühikeseks müüjatel tekkinud viimase 18 aasta ulatuslikum valik.

"Ehk on aeg liituda pimedama poolega," vihjas Montier kirjutises soovitusele panustada pigem langusele.

Nii on strateegi sõnul turu viimase aja langusega paremini toime tulnud fondijuhid, kellele on lubatud ka aktsiate lühikeseks müümine.

Globaalsete turgude liikumisi kajastav MSCI World Index andis ajavahemikul novembrist märtsi keskpaigani tagasi 18%, Societe Generale'i tõusule panustatavate aktsiate kõrval ka lühikeseks müügi strateegiat hõlmav Wise Long-Short Index aga 10%. Pärast märtsi keskpaika on esimesena mainitud maailmaindeks näidanud veidi üle kümnendikulist tõusu.

Nordea panga reedesest aktsiaturu kommentaarist võib välja lugeda, et paljud spekulandid on langusele ka panustanud - nimelt oli märtsis Nordea andmetel võimendusega kauplejatel sama suured lühikesed positsioonid nagu nende pikad positsioonid 2000. aasta alguses, enne IT-mulli lõhkemist.

See asjaolu räägib aga üldises ja lühiajalises plaanis Montieri nägemusele vastu, sest kui see suur hulk lühikesi positsiooni kinni pannakse, on see võrdväärne aktsiate ostmisega ehk turu kerge ülespoole nihutamisega.

Ka Montier ise manitseb investoreid oma kirjas kaudselt ettevaatlikkusele, tuues välja asjaolu, et viimase 22 aasta jooksul on lühikeseks müümise strateegia olnud tõusule panustamisest edukam kõigest neljal aastal. Societe Generale'i langusele panustav portfell on alates 1985. aastast keskmiseks aastatootluseks näidanud kuus protsenti, samal ajal on turg kosunud 13% aastas.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt