19. mai 2008 • 2 min
Jaga lugu:

USA toll nuhib kõvakettaid

Kui ehk tihedamad Ühendriikides käijad on harjunud, et riiki sisenedes nende kotid avatakse, riided läbi tuhnitakse ning püksirihma seest lõhkeaineid otsitakse, siis nüüd peavad nad ühe ebamugavuse veel nimekirja kandma - arvutikontrolli.

Uusisuomi.fi kirjutab, et hiljuti langetas USA kohus otsuse, mille tulemusena said tolliametnikud loa kontrollida, mida reisijad oma sülearvuti kõvaketastel või ükskõik millisel muul elektroonilisel infokandjal kaasas kannavad. Teisisõnu on kõvaketas nüüdsest peale pagas.

Asi sai alguse ühest Filipiinidelt Los Angelesse reisinud mehest, kelle arvutis ringi kolades ametnikud ohtralt lastepornot leidsid.

Kui tavakodanik võib halvimal juhul vähe siivsamate, kuid ka piinlike piltidega vahele jääda, siis ärimeestele tähendab see, et tolliametnikel on õigus pääseda ka ligi arvutis hoitavatele ärisaladustele.

Briti pressis on juba tasapisi hakatud ka läbiotsimise vastu protesteerima. Näiteks kirjutab arvutiturbe spetsialist Bruce Schneier The Guardianis pika õpetuse sellest, milliste programmidega ning vahenditega tundlikku infot arvutis ära peita nii, et keegi seda üles ei leiaks. "Tolliametnik alustab tõenäoliselt vestlust palvega: palun sisestage oma parool. Loomulikult võid sa keelduda, kuid tolliagent võib sind põhjalikumalt läbi uurida, sind kauem kinni pidada, riiki mitte lubada või mõnel muul viisi päeva ära rikkuda," kirjutab Schneider.

"Kui see tõesti tõele vastab, peaksid finantssektori inimesed ilma arvutiteta reisima, sest nendes on niipalju konfidentsiaalset infot, mida ei saaks teiste kätesse lubada," märkis asja kohta Tarkinvestor.ee analüütik Kristjan Lepik. Mehe arvates võivad tööandjad finantssektoris keelata alluvatel arvutitega USAsse reisida, kui on oht, et sealne info suvalise tolliametniku kätte sattuda võib.

Autor: Gert D. Hankewitz

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt