Jaga lugu:

Ravimihiiul käsil lubav tervenduskuur

Novartise jaoks on olukord muutunud aastatega keerulisemaks, sest üha agressiivsemalt tuuakse turule originaalravimeid kopeerivaid odavamaid geneerilisi ravimeid.

Samas on kindlustajad aina vähem huvitatud uute kallite raviprotseduuride eest maksmisest ja rangemaks on muutunud ka uute ravimite turule lubamine, kirjutab The Wall Street Journal.

Selline areng on kriipinud ka Novartise eelmise aasta kvartalikäibeid ja -kasumeid ning loonud olukorra, kus Šveitsi suurkontsernilt oodatakse sel aastal vaid nõrka käibekasvu. Novartise aktsia on aastaga neljandiku kukkunud.

Selles valguses on Vasella uuendamas ettevõtte juhtkonda, põhjalikult ümber korraldamas ravimiarendust ja senisest enam keskendumas geneerilistele ravimitele ja vaktsiinidele.

Vasella hinnangul on ettevõtte muutunud liiga suureks ja bürokraatlikuks. Peale hiljuti toimunud koosolekut ütlesid ettevõttes kümme aastat töötanud tippteadlased, et neil on hea meel lõpuks juhiga samast koosolekust osa võtta. "See oli šokeeriv. Nad ei ole ju äsja ametisse asunud," tegi Vasella omad järeldused.

Kuna originaalretseptiravimite müük aeglustub kogu sektoris, otsib Novartis tervishoiu vallas raha teenimiseks uusi võimalusi. Nii nõustuti aprillis ostma 37,7 miljardi Šveitsi frangi eest silmatervisele keskenduv ettevõtte Alcon.

Samuti tehakse tohutuid investeeringuid geneeriliste ravimite ja vaktsiinide ärisse - mõlemad näitavad aasta alusel kahekohalisi käibe kasvusid. Järgmise kahe aasta jooksul loodab Novartis turule tuua kaks meningiidivaktsiini, millest analüütikute sõnul võivad saada tõelised müügihitid.

Bürokraatia ja kulude vähendamiseks kaotab Novartis oma peakorteris neljandiku töökohtadest. Samuti luuakse ettevõttes väikesed meeskonnad, kes vastutavad igaüks oma eksperimentaalravimite turule toomise eest. Lisaks on alustatud koostööd riigi tervishoiuasutustega, et saada toetust arendatavatele ravimitele.

Kuigi ravimitootjatele panustamine võib olla seotud kõrge riskiga, räägib Novartise kasuks kogemus ja suurus - ettevõte arendab samaaegselt mitmeid ravimeid, mistõttu on risk väiksem, eduks aga suurem tõenäosus. Novartise uurimis- ja arenduskulud on sektori ühed kõrgemad. See näitab selgelt ettevõtte jõulist panustamist uute ravimite väljatöötamisse ning suurendab seetõttu ka edu saavutamise võimalusi.

Selle nädala alguses teatas Novartis, et ettevõtte arendatav neeruvähiravim suudab oluliselt aeglustada kasvaja arengut.

Uuringus osalenud patsiendid ei olnud arenenud kasvajaga võitlemisel kõige uuematest ravimitest, nagu Bayeri ja Onyx Pharmaceuticalsi toodetavast Nexavarist või Pfizeri loodud Sutentist, senini abi saanud.

Novartise hilises arendusfaasis oleva ravimiga stabiliseerus haigus 26 protsendil patsientidest.

Kasvaja areng peatus aga seni kasutatud ravimite kahe kuuga võrreldes neljaks kuuks.

Ravimi turule toomiseks loodetakse luba saada juba selle aasta jooksul.

New Yorgis asuva Memorial Sloan-Kettering Cancer Centeri juhtivteadlase Robert Motzeri sõnul võib Novartise ravimist heakskiidu korral neeruvähihaigete jaoks saada standardravim.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas