ÄP fototoimetus • 25. mai 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Aktsiate ale'st on ka kasulikku leida

Maailma börsidel pole praegu just parimad ajad - küll on rämpsvõlakirjade, küll kinnisvarakriis. Kindlasti on aga võimalik allahinnatud börsikaubast üht-teist kasutamiskõlblikku leida. Kätte saab suhteliselt odavalt ja teenib hästi.

Äripäeva toimetuse arvates tasub praegustel ebakindlatel aegadel osta dividendiaktsiaid, mida on nimetatud ka rahalehmadeks.

Teiste sõnadega: omandada aktsiaid, mille taga olevatel firmadel on stabiilne rahavoog, mis ei sõltu eriti konjunktuurist.

Võtame näiteks energiasektori - elektroenergeetika, soojus, kütused. Elektri- ja soojusenergia tarbimine ei vähene oluliselt ka rasketel aegadel. Külmas ja pimedas juba ei istu.

Toornafta hinna tõustes tarbimine tõenäoliselt väheneb, ent selle kompenseerib nafta kui alusvara hinna tõus. Võib osta neid aktsiaid küll.

Või kommunaalfirmade (utilities - ingl k) aktsiad. Veevärk, telepilt, kinnisvarahaldus (mitte kinnisvaraarendus). Sellistel firmadel on stabiilne rahavoog osutatava teenuse pealt.

Võiks osta ka telekomifirmasid. Vähemalt Eesti Telekomi aktsia on siiani käitunud kui hea dividendiaktsia.

Paljud investorid hoiavad IPOst ostetud Eesti Telekomi siiani käes, pööramata suurt tähelepanu aktsia jooksvale börsihinnale, vaid hinnates iga-aastast dividendisaaki.

Meie jaoks senitundmatu sektor on põllumajandus, mis on kindlas tõusutrendis.

Toiduainete hinnad on terves maailmas hoogsalt tõusnud. Toidukultuurid on tooraineks paraku ka biokütuste tootmisele (jumal võib-olla ei andesta seda), aga nõudluse kadumist pole karta. Agrofirmade aktsiaid tuleks vaadata välisbörsidelt.

Ilmselt ei lähe halvasti ka toiduainetetööstuse firmadel.

Pikemas perspektiivis tõusevad kindlasti "rohelised" aktsiad - päikesepaneelide, tuulegeneraatorite jms tootmine.

Ei saa välistada, et turu üldine negatiivne meelestatus kisub ka meie soovitatud "kindlad" aktsiad alla - et kui juba müüakse, siis müüakse kõike. Arvame siiski, et nimetatud firmade langus on väiksem.

Mis on täna riskantsed? Pangad, sest USAst sai alguse rämpsvõlakirjade probleem. Transiidisektor, lennundus ning laevandus - kütusehinna tõusu pärast. Kinnisvaraarendus - samuti USA kinnisvarahindade languse tõttu, rääkimata meie oma turust.

Ilmselt ka turismifirmad, sest raskematel aegadel tõmmatakse kokku just puhkamist, reisimist ja meelelahutust.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt