Seto muster tapeedile

Väinu Rozental 27. mai 2008, 00:00

Tänaseks on Riitsaar seto lugematute mustrite seast valinud välja neli tapeetidele sobivat motiivi ning kujundanud neli bordüüri. Loomulikult saab väljatöötatud mustreid varieerida eri värve kasutades ja vajadusel ka mitmevärvilist tapeeti trükkida.

Näidised ripuvad Obinitsa vanasse sovhoosikeskusse rajatud ateljee-galeriis Hal'as Kunn (Roheline Konn). Samas käib ka tapeedipaanide trükkimine.

Tapeedid trükib Riitsaar käsitsi siiditrükitehnikas. Alusena kasutab ta kauplusest ostetud ühevärvilist tapeeti või Räpina paberivabriku paberit. Toakõrguse paani trükkimine võtab aega umbes kolm minutit.

"Põhimõtteliselt oleks võimalik minu kujundatud mustrit trükkida ka tööstuslikult ja sadu kordi kiiremini," räägib Riitsaar. "Aga kas sellel on mõtet? Kauplused on niigi tapeedimustreid täis - tõsi, nende hulgas pole kahjuks ühtki eesti mustrit."

Riitsaare sõnul tegeleb ta nišitootega ning rõhub eelkõige eksklusiivsusele. "Ma ei plaani tapeete lattu toota, vaid hakkan neid trükkima ainult tellimusel," toonitab Riitsaar ja lisab, et ilmselt jääb isetehtud tapeedirulli hind vahemikku 500-1000 krooni.

Riitsaare kinnitusel on seto-mustriliste käsitsi trükitud tapeetide vastu juba huvi tundnud ajalooliste hoonete renoveerijad ja - konkreetseid nimesid nimetamata - ka mõned tuntud setod.

Tegelikult on Riitsaare valmistatud tapeedid ühel objektil juba ka seinas. Nimelt trükkis ta mullu Eesti Vabaõhumuuseumi tellimusel Härjapea talu kolme toa jaoks erinevat mustrit tapeete.

"Evar Riitsaar valmistas tapeedid taluseinas säilinud tapeedikatkendite järgi, kusjuures osaliselt pidi ta mustrit lausa taastama," räägib Eesti Vabaõhumuuseumi teadussekretär Maret Tamjärv.

Just pärast Vabaõhumuuseumi tellimust hakkas Riitsaar tõsisemalt mõtlema tapeetide käsitööndusliku tootmise peale. EAS toetas seto-mustriliste tapeetide väljatöötamist 100 000 krooniga.

Kuna kasutame renoveeritava seto muuseumi ekspositsioonis seto mustreid, siis pöördusime Evar Riitsaare poole, et ta kavandaks muuseumi ülakorruse seinakatteks tapeete. Ootame katsekavandeid ja loodame laabuvat koostööd.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing