Kertu Ruus • 29. mai 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Nädal Kertu Ruusi pilgu läbi

Möödunud nädalal valis Eesti keelenõukogu välja kümme lauset, mis eesti keeles kõige ilusamini kõlavad. See on muidugi kõik kena, aga siiski võib väita, et "Üle oja mäele, läbi oru jõele" või "Pöidlad pihku, pöialpoisid!" ei näita üles piisavalt tänapäevast sotsiaalset närvi. Pakun omalt poolt veel mõned juurde.

"Valitsus vastutab, Ansip on süüdi!" Lause pole ehk keeleliselt nii kõlav, kuid sobib suurepäraselt skandeerimiseks protestiüritustele. Pealegi on tegemist eestlaste lemmiklausega. See lause kannab endas tööinimese pühendunud usku oma hädade põhjusesse.

Seda on väljendanud näiteks elu hammasrataste vahele jäänud Kreenholmi töötajad, aga hästi on rahva meeleolud ära tabanud ka näiteks Edgar Savisaar, kes eilses Maalehes kirjutas, kuidas vaesed SMS-laenu võtjad (rahvasuus "ohvrid") jäid uskuma Andrus Ansipi juhitava lausliberaalse valitsuse juttu.

Leto svet, eto leto svet - see lause võib esmapilgul kõlada küll veidi võõrapärasena, kuid näitab tegelikult hästi meie konkurentsivõimet globaliseeruvas maailmas. See tõestab, et me pole kuskil konnatiigis, vaid, jäänud eestlasteks, oleme saanud ka eurooplasteks. Veelgi enam, see kinnitab - nagu ka meie hääletustulemused -, et me pole kaotanud sidet oma kunagiste vennasvabariikidega.

Väljend "Krokodillidelt telliti kärpekomplekt" on äärmiselt sümboolne. Nii nagu meie riigiisad ja eraettevõtted peavad muutuvates majandustingimustes kohanema, nii tulevad ka keeles käibele uued väljendid, mis muutust kajastavad. Kes oleks veel paar aastat tagasi osanud rääkida "kärpekomplektist"? Võib ka öelda, et Eestis on kätte jõudnud krokodillikapitalismi ajastu.

"Missi-issi Kirss kaebas Kanal 2 kohtusse." Ühest küljest lause meie igapäevasest elust. Samas võiks see assonantsist ja alliteratsioonist läbipõimunud lause sobida Artur Alliksaare loomingusse. S... majandusseisu sümboliseerivat susisevat s-i näitab ka: "Mis sa, Saku, vassid," sisisesid investorid".

Rekordkallis diislikütus. See sõnapaar on nagu moodsa elu luule, mille isamaalist valu võib igaüks tankla juures tunda, kulm kipras ülehelikiirusel kerkivaid numbrikesi silmitsedes.

Ometi on selles ka ajaloolist hõngu - kõlab see ju sama mälestusterikkalt kui samuti vanu häid aegu meenutav "Mul meelen kallis kodukotus".

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt