Agnes Ojala • 3. juuni 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Sarkozy aktsiisikärpe ettepanek kukkus läbi

Sarkozy pani eelmisel nädalal ette, et ELi riigid peaksid kütuseaktsiise kärpima, et aidata inimestel kõrgustesse kasvavate hindadega toime tulla. Prantsusmaa rahandusminister Christine Lagarde saatis sellekohase kirja 30. mail Euroopa Komisjoni volinikele. Selline käik eeldab, et aktsiise peaksid langetama kõik 27 ELi liikmesriiki, nii et plaan ei lähe läbi, kui selle vastu on kas või üks rahandusminister, kirjutas wsj.com.

Eile võtsid aga Saksamaa, Hispaania ja Hollandi rahandusminister ettepaneku vastu sõna, öeldes, et EL peaks kinni pidama 2005. aastal sõlmitud kokkuleppest säilitada kõrged aktsiisimäärad vaatamata tõusvatele hindadele. Tol ajal oli nafta hind umbes 65 dollarit barrel. Nüüdseks on hind umbes kahekordistunud.

"Me ei tohiks poliitiliselt naftahindadesse sekkuda," ütles Saksamaa rahandusminister Peer Steinbrück.

Hispaania rahandusminister Pedro Solbes lisas, et kui liit tahab kütuse tarbimist vähendada ja efektiivsem olla, siis ei ole kütuse hinna langetamine hea mõte.

Hollandi rahandusministri Wouter Bosi sõnul peab eurotsoon harjuma maailmaga, kus on kõrged kütusehinnad. Lisaks märkis Bos, et maksukärbetele ei tohiks Prantsusmaa mõelda, sest riigil on kasvav eelarvedefitsiit.

Euroopa Komisjon hoiatas eelmisel nädalal Prantsusmaad, et selle eelarvedefitsiit ähvardab eurotsooni reegleid rikkuda ehk paisuda suuremaks kui 3 protsenti SKPst.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt