Metallist ja klaasist aiavalgustid kannatavad ilmamuutusi kõige enam

Ketlin Priilinn 11. juuni 2008, 00:00

"Valgustit valides peaks mõtlema sellele, mida soovitakse valgustada - kas teed, taimi, majaseina või muud," selgitab Hektor Light ASi projektijuht Eleri Mägi. Samuti tasub veenduda, et lamp oleks niiskus- ja tolmukindel.

Onninen ASi kliendihalduri Martin Kurvitsa sõnul oleneb valik inimese maitsest. Samas ei saa mööda vaadata peale toote hinna ka valgustamisele kuluvast elektrist.

Siiski soovitab ta aialambi valikul panna rõhku eelkõige aiakujundusele, miljööle ja soovitud miljööle - mida esile tuua, mida varju jätta. Siin on mänguvõteteks kohtvalgustid, üldvalgustid, teerajavalgustid. Viimased on üks olulisim liik.

Näiteks maja sissekäigu juures on valgusti tõhus vaid ukse kõrval või kohal.

Materjali poolest soovitab Kurvits eelistada metallist ja klaasist mudeleid, kuna need peavad ilmamuutustele kõige paremini vastu. Ka peaks uurima, kui lihtsalt on pirn vahetatav. "Välisvalgustid peaksid olema vähemalt IP44 kaitseastmega," hoiatab ta.

Kõige lihtsam on välisvalgusteid planeerida ja paigaldada üheaegselt maja ehituse ja aia rajamisega.

Valmis aia ja maja puhul on asi keerulisem - võivad ju takkajärgi kaevetööd taimestiku rikkuda.

Kui soovitakse valgustada kohta, kus pidevalt ei viibita, on abiks hämaralüliti-liikumisandur, mis lülitab lambid sisse, kui saabub pimedus või lambi läheduses on mingit liikumist.

Kristian Kalgan Hortese aianduskeskusest pakub aialambile alternatiivina tõrvikuid - jääb ju siis juhtmete ning elektrikuluga mässamine ära.

Vooluvõrgust töötavate aialampide puhul soovitab ta kasutada 15vatiseid pirne, mis ei lähe liiga tuliseks ja taluvad ka vihmapiisku.

Veel säästlikumad ja kestvamad on LED-lambid, mis 1- 2 vati hahkvel virvatulukestena külmaks jäävadki.

Oma maja juures otsustasime perega kasutada maasse süvistatud aiavalgusteid, kuna need on vastavalt meie maitsele meeldivalt tagasihoidlikud - valgustit ennast pole peaaegu nähagi, paistab üksnes valgus.

Samas täidavad need väga hästi oma praktilist eesmärki - valgustavad teed. Tõenäoliselt on millalgi plaanis teha mingi sarnane lahendus ka suvilasse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing