Maksudega kimpus firma eelistab pankrotti

Anne Oja 13. juuni 2008, 00:00

Suurim maksuvõlg 8. juuni seisuga on kütusemüügifirmal Saltreks OÜ, võlg ulatub 139,1 miljoni kroonini. Praeguseks on ettevõte aga pankrotis. Samamoodi on tegevuse lõpetanud 35,4 miljoni kroonise maksuvõlaga Pento OÜ, mis oli samuti kütusemüüja.

Kokku on kümnel Eesti suurimal maksudest kõrvalehoidjal riigi ees kohustusi 440,5 miljoni krooni eest. Neist viis on seotud kütuseäriga.

Nimekirja on aga sattunud ka teisi. Näiteks vaidleb praegu maksuametiga mainekas Lõuna-Eesti firma, Eesti rikkaimate ärimeeste edetabelisse jõudnud Jaak Napritsoni Erwes Eesti OÜ, mil maksuvõlga 12,4 miljonit krooni.

2006. aasta oktoobris hindas Äripäev Napritsoni vara ligi 60 miljoni kroonini. Ettevõtjale kuulub osalus OÜdes Erwes Eesti ja Topster. Kohtuvaidlus käib tulumaksu, käibemaksu ja sotsiaalmaksu üle. Vaidlustatud summast moodustab 9,3 miljonit krooni maks ettevõtte tulult ning erisoodustustelt.

Napritson ütles aripaev.ee-le, et ei kommenteeri maksuvõla teemat enne kohtuvaidluse lõppu. Vaidlus on nüüdseks jõudnud Tartu ringkonnakohtusse ja otsus langetatakse 17. juunil.

Krediidiinfo andmetel on lammutus-, transpordi-, metsa-, kaeve- ja maaparandustöid pakkuv Erwes Eesti alates aprilli lõpust võlgu ka liisingufirmale. 2006. aastal sai Erwes 13,8 miljoni kroonise käibe juures pisut üle miljoni krooni kahjumit.

Samuti sipleb võlgades aastaid tagasi maksudega nihverdanud alkoholimüüja, kunagi tolliametit nõustanud ja hulgaliselt alkoholi kaubamärke registreerinud Vjatšeslav Kitajevi vahendusfirma AS Elrain.

Maksuametile võlgneb Elrain siiani ligi 12,5 miljonit krooni. Veebist on näha arvukalt teisigi võlgu ja mais sai firma audiitori aruande esitamata jätmise eest trahvi. Möödunud nädala reedel avaldas Harju maakohus Ametlike Teadaannete kaudu, et rahuldas tagaselja SEB Liisingu 63 151kroonise nõude. Liisinguvõlg tekkis kapitalirendi maksete tasumata jätmisest.

Päev varem toimetas kohtu registriosakond Elrainile avalikult kätte 2000kroonise trahvimääruse, kuna firma oli esitamata jätnud audiitori hinnangu 2006. aasta majandusaruandele. Majandusaruandest endast selgus, et firma realiseerimise netokäive oli vaid 290 000 krooni ja kasum pisut üle 165 000 krooni.

Krediidiinfo andmetel võlgneb Elrain nii pangale, sidefirmale kui ka Intrum Justitia klientidele. Esimesed siiani kustutamata maksehäired tekkisid 2003. aasta suvel. Mullu septembris kaotas aastate eest tolliametit nõustanud Elrain tõsise kohtulahingu maksuametiga. Riigikohus ei võtnud Elraini kassatsioonkaebust menetlusse ja sellega jõustus 12,4 miljoni kroonine maksunõue.

Konsultatsioonifirma Hermes Projektijuhtimine OÜ juhatuse liige Tiit Laja ütles maksuvõla kohta, et see tekkis kinnisvaratehingust.

"Maksuvõlg on tekkinud 108 miljonit krooni maksva objekti müügist järelmaksuga ja loodetavasti saame järelmaksu kätte kuu jooksul. Maksuametit on teavitatud," kirjeldas Laja võla ajutist iseloomu.

Tallinnas Sõpruse puiestee terrassmaja arendaja Sõpruse Grupp OÜ juht Kalev Lepik sõnas firma 8,1 kroonise käibemaksuvõla kohta: "Ma arvan, et sellega peaks korras olema. Eelmisel aastal oli meil sama palju sisendkäibemaksu ja oleme esitanud taotluse, et see tasaarveldataks."

Ühekordse tehinguga on suurimate võlglaste sekka sattunud Kalev REC, kui müüs Põrguvälja kinnistu Kalev Chocolate Factoryle. Tehinguga kaasnes Kalev Chocolate Factoryle kümnetesse miljonitesse kroonidesse ulatuv enamtasutud käibemaks. Ajal, mil maksu- ja tolliamet tasaarveldamist menetles, oli Kalev REC registris maksuvõlglane.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:36

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing