26. juuni 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Haapsalu barokne hingamine

Aegade jooksul on festivali formaadiks kujunenud, et festivali raamib oma muusikute esinemine, keskel on aga valitud külaliste kontserdid.

"Olen ikka püüdnud oma suuremaid muusikalisi elamusi oma publikule vahendada. Kava sai minu jaoks väga eriline," ütleb festivali kunstiline juht EMTA professor Toomas Siitan.

"Kaks kava, mida ise juhatan, on mulle endale väga korda läinud muusikast: näiteks Saksa kõrgbaroki kantaadid ja selle aasta suurim avastus - Händeli oratoorium "Theodora"," jätkab Siitan. "Külalistega on sama lugu. Minu eelmise aasta üks rabavamaid elamusi oli sügisel, kui sattusin Freiburgis kuulama tenor Hans Jörg Mammelit vararomantilise Liedi kavaga. Mind vaimustas, millise erilise tekstitundlikkuse, väljendusrohkuse, värvikuse ja muusikalise meisterlikkusega võib Schuberti ja tema kaasaegsete repertuaari ette kanda."

Vararomantilisi laule Johann Wolfgang von Goethe luuletustele saab kuulata Haapsalu toomkirikus laupäeval, 5. juulil. Hans Jörg Mammelit saadab ajaloolisel haamerklaveril Ludwig Holtmeier.

Laupäeva õhtul on ka öökontsert Hispaania ajaloolisest kitarrist ja kitarrirepertuaarist 16. ja 17. sajandist. Barokiaegsel kitarril ja ajaloolisel vihuelal mängib José Miguel Moreno - maailma üks säravamaid meistreid selles valdkonnas. Ta on Eestis ka varem käinud ja olnud siin kitarrifestivali peakülaline.

Reede, 4. juuli õhtul saab kuulata muusikat, mis kõlas Taani kuninga Christian IV õukonnas. Christian IV aeg oli Põhja-Euroopa üks kuldaegu kunstis ja muusikas. Tema õukonnas mängis kohalike muusikute kõrval hulk muusikuid paljudelt maadelt, eriti palju oli inglasi. Prantsuse ansambel Les Witches püüab teha kõik oma kontserdikavad lummavaks elamuseks erilise kontakti kaudu publiku ja muusikaga.

2. juulil toimuva avakontserdi kavas on noore Johann Sebastian Bachi esimene säilinud kantaat kõrvuti tema suurte eeskujude Dietrich Buxtehude, Johann Pachelbeli ja Nicolaus Bruhnsi kaunimate vokaalteostega.

Esinevad meie parimaid barokiga tegelevaid soliste koondav ansambel Studio Vocale ja Tallinna barokkorkester. Kontsertmeister on Judith Steenbrink.

Lõppkontserdil kõlab Eestis esmakordselt Georg Friedrich Händeli eelviimane oratoorium "Theodora", mida helilooja ise pidas oma parimaks. Ka helilooja kaasaegsed on hinnanud seda oratooriumit kõige viimistletumaks, ilusamaks ja kunstipärasemaks heliteoseks, mille Händel on eales loonud.

"Theodora" on Händeli loomingus erandlik teos. Kui muud oratooriumid on kõik piibli teemadel, siis "Theodora" on kirjutatud kristliku pühaku loo põhjal. See on ooperlik, väga pingelise sisemise dramaturgia, huvitavate karakterite ja uskumatult kauni muusikaga ulatuslik teos, milles jääb kumama inimeseks olemise võit kõige seda ohustava üle.

Oratooriumi esitavad Kädy Plaas, Charles Humphries, Teele Jõks, Mati Turi, Uku Joller, Haapsalu festivali koor ja Tallinna barokkorkester Toomas Siitani juhatusel.

Autor: Kersti Inno

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt