Vabaduse väljak kartulimaaks?

ÄP 09. juuli 2008, 00:00

Eesti Panga ökonomist Martin Lindpere ütles esmaspäeval, et kaupmehed peaksid ostjate poodi meelitamiseks senisest enam hindu langetama. Kaubanduses tehtavad juurdehindlused on Lindpere sõnul Eestis viimastel aastatel jõudsalt kasvanud ja selle arvelt saaks tema meelest ka inflatsioon alaneda.

Eesti Panga avaldus tekitab tunde, et astume mitte Luksemburgi ega ka Portugali, vaid pigem Zimbabwe, Venetsueela, Mehhiko jälgedes - need riigid on kehtestatud toiduainetele piirhinnad.

Selline inflatsiooni alandamise mõte paistab viimase õlekõrrena, millest keskpank praegu meeleheitlikult haarab. Ümberringi kostab aina hinnatõusu-uudiseid - nafta hind on järjekordse rekordi teinud, gaasi hind kerkib, toasoe kallineb ligi 40%, kerkinud on elektri hind, aktsiisid jne. Ja nüüd peaksid kaupmehed Eesti Panga arvates raskustesse sattunud majanduse inflatsioonikeerisest välja aitama. Seejuures teevadki kaubandusketid oma hindadele säru laatadel ja osturallidel (iga päevgi - piim näiteks on poole odavam).

Sama hästi võinuks keskpankurid selle soovitusega ju ka tootjate poole pöörduda. Või manitseda naftašeike liiga kalli nafta hinna pärast.

Võib proovida teisigi huvitavaid ideid laiast maailmast. Näiteks lükata alustuseks pealinnas käima nn tagahoovi agraarprogramm, nagu tegi Mexico linnapea. Künname õuedes muru üles ja kasvatame porgandeid, sibulaid. Tallinna linnapea Edgar Savisaar ajaks Vabaduse väljakule kavandatud parkla alale kartulivaod sisse… Kui palju võimalusi perede toidukulutusi vähendada ja seeläbi inimeste kindlustunnet taas kasvatada!

Kiire inflatsioonitempo on muidugi Eesti Panga murelaps - selle taga seisab euro. Euro tulek kipub järjest kaugemale tulevikku nihkuma. Ja mida kaugemale, seda tõenäolisemalt ei vaheta me kroone eurode vastu enam praeguse kursiga, nagu on eelmise reedeni kinnitanud Eesti Pank. Üleminekukursi soovitab Euroopa Komisjon ja kinnitab ELi majandus- ja rahandusministrite nõukogu ECOFIN. Eesti saab nõustuda või mitte.

Eesti Pank dramatiseerib olukorda üle ja võitleb tuuleveskiga - inflatsioon on suuresti meie haardeulatusest väljas. Hindade dikteerimise asemel tuleks keskenduda konkurentsile - et see toimiks paremini nii kütuseturul kui ka kaubanduses.

ASi Helmes nõukogu esimees Jaan Pillesaar ütles eile meie online-intervjuus, et Eesti maksusüsteem edastab ettevõtjaiks pürgijaile sõnumi - ära hakka ettevõtjaks. See on vihje, kust saab alustada uut tõusu - riik peab kõigepealt lõpetama võitluse oma ettevõtja vastu naabreist kõrgemate maksude ja jäigemate tööreeglitega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:38

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing