Agnes Ojala • 24. juuli 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Ekspressi turuväärtus kahaneb

Ekspress Grupi kiire hinnalangus Tallinna börsil on ilmselt tingitud liiga suurtest riskidest, rääkis Trigon Capitali fondijuht Heiti Riisberg.

"Probleem on see, et neil on väga suur võlakoormus. Kui Ekspress Grupp eelmisel aastal Delfi ostis, suurenes nende võlakoormus märgatavalt. Investorite põhiküsimus on see, et kui on vaja hakata laene jälle pankadega läbi rääkima, võivad intressid tõusta või ei taha pangad laene mõistlikel tingimustel enam pikendada," selgitas fondijuht.

Lisariske tekitavad Riisbergi sõnul ka reklaamituru mahud, mis on statistika andmetel näiteks trükimeedias aasta algusega võrreldes umbes 20 protsenti kukkunud. Samuti mõjutavad Ekspressi aktsiat välisinvestorid, kes siinset turgu pelgavad.

"Tallinna börsil domineerivad siiski välisinvestorid, kes kardavad Balti riike nagu tuld, eriti aga selliseid suurte riskidega firmasid nagu Ekspress ja Tallink. Kui mõni välisfond on sunnitud müüma, siis nad ei saa hinda valida," märkis Riisberg.

Veel üks kaheldav küsimus on Riisbergi hinnangul Eesti Ekspressi puhul firma bilanssi kirjutatud miljardile kroonile hinnatud immateriaalne põhivara.

"Kui Delfi tulemused peaksid halvemaks minema, siis ei ole see enam sama palju väärt.Immateriaalset põhivara alla hinnates aga läheb see maha Ekspressi omakapitalist, mis võib taas pankadega probleeme tekitada. Võib tekkida seis, kus omakapitali määr ei ole enam laenu jaoks piisav," tõi Riisberg välja riske, mis võivad realiseeruda.

Lisaks rõhutas ta, et Eesti Ekspressi bilansis on praegu umbes miljardi krooni eest immateriaalseid varasid ning vaid 580 miljoni krooni jagu omakapitali.

Tallinna börsi praegust käitumist analüütik üldiselt aga normaalseks ei pea. Riisberg usub, et ei saa kaua püsida olukord, kus viimasest 24 kauplemispäevast 23 on olnud langust.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt