Ralf-Martin Soe • 29. juuli 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Reiljani advokaat kopeeris Hanschmidti advokaati

2007. aasta keskel, ajal, mil möödus süüdistuste järgi aasta Villu Reiljani palvel pistisenõudmisest Aivo Pärnalt ja mil Reiljani esindamiseni skandaalses maadevahetuse protsessis oli veel mõned kuud aega, kopeeris Tarmo Sild väikestviisi Ain Hanschmidti advokaati Aare-Heino Raigi, kes sai peenraha eest Tallinki suuraktsionäriks.

Sillale kuuluv firma Daigetor ostis äsja avaldatud majandusaasta aruande järgi 100 000 krooni eest 7protsendise osaluse Ida-Viru ühes perspektiivikamas äris Ecorock, mille väärtus on Äripäeva miljonäride edetabeli koostamisel kasutatud metoodika järgi umbes 125 miljonit krooni. Seega, õiglane hind Silla firmale on kirvereegli järgi umbes 90 korda kallim, ligi üheksa miljonit krooni. Osaluse soetas Silla juhtimisteenuseid pakkuv firma Daigetor kadunud Mati Jostovi leselt Tia Jostovilt.

Igatahes pole ka Tarmo Silla endine võtmeklient, eksminister Villu Reiljan Ecorocki tegemistest kaugel. Nimelt oli Reiljan ministrina keskkonnaalaseid eurorahasid jagava keskkonnainvesteeringute keskuse (KIKi) nõukogu esimees ajal, mil otsustati toetada Ecorocki tütarettevõtte Silbeti Ploki uut keskkonnasõbralikku tehast Ahtmes kümne miljoni krooniga. See oli 2006. aastal KIKi suurim täielikult erakapitalile läinud toetus.

Kas juhuse tahtel või mitte, aga kui KIKi nõukogu otsustas Silbeti Ploki toetamise veebruari lõpus, siis toetuse saanud firma Silbeti Plokk liikus Silbetist Mati Jostovi ja Silbeti juhtide osalusega firmasse Ecorock kõigest paar nädalat enne nõukogu otsust. 2007. a suvel soetas ka Tarmo Silla firma väikeosaluse Ecorockis. Kahtlemata oli Sild tol ajal üks Reiljani usaldusaluseid, ent juriidiliselt ei saa Silla firmat Reiljaniga seostada.

Osapooled eelistavad tehingu tagamaadest vaikida.Silla juhitava advokaadibüroo Lextal teatel viibib Sild välismaal puhkusel, kuigi ta peaks lugema e-kirju. Äripäeva eelmisel nädalal saadetud e-kirjale kuue päeva jooksul vastust ei tulnud. Silla mobiil andis selle nädala alguses kutsuvat tooni ja saadetud SMSile vastust ei laekunud. Osaluse müünud Mati Jostovi lesk Tia Jostov ütles esmaspäeval, et tal on Äripäeva küsimustele vastamiseks aega, aga kuuldes teemat, lisas, et ei soovi sel teemal rääkida ja soovitas helistada kunagi hiljem, soovimata määratleda, millal see hiljem võiks olla või kas keegi teine võiks tema eest kommenteerida.

"Ei, aitäh. Ma Äripäevaga ei suhtle," oli ka eksminister Villu Reiljan kategooriline.

Intervjuu Ecorocki osaniku ja juhi Vjatšešlav Šlõkiga.

Kas teate, et Silla firma ostis osaluse Ecorockis 100 000 krooniga?

Seda ma ei tea... Kuidas ma saingi teada, kui ma ise ei müünud. Müüs Jostovi naine.

Kas Te seda teate, miks see müük toimus?

Seda peate tema (Jostovi naise - toim) käest küsima.

Kas see on väga pahatahtlik konstruktsioon, et osalus oli kingitus teenete eest endisele keskkonnaministrile Villu Reiljanile. Ecorock sai 2006. aastal, mil Reiljan oli Keskkonnainvesteeringute Keskuse nõukogu esimees, 10 miljonit krooni toetust Ahtme tehasele.

Vot ei oska midagi öelda, sest mina pole selles müümiseprotsessis olnud. Kas seal anti või ei antud altkäemaksu või tehti kingitusi, seda ma ei tea.

Mina tean seda, et me tegeleme hea asjaga. Vot seda ma tean.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt