ÄP fototoimetus • 7. august 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Mis on ajamilook? Küsige EBSi käest

Kunagi oli selles vägevas Tallinna kesklinna hoones Tallinna Kergetööstustehnikum. Silueti kaanelt maha astunud näitsikud, kes õppisid peamiselt õmblejaks, sõelusid majja sisse-välja. Tehnikumi taga oli isegi väike staadion, kus harrastati spordialade kuningannat - kergejõustikku.

Aga ajad pole enam endised. Suursuguse koolimaja, milles kümmekond aastat on tegutsenud Estonian Business School, müüs haridusministeerium EBSi omanikele naeruväärse 30 miljoni krooni eest.

Kinnistu võeti uue omaniku, EBS Campuse majandusaasta aruandes arvele hakatuseks 130 miljoni krooniga. 100 miljonit nagu maast leitud.

Äripäeva toimetus ei aplodeeri perekond Habakuk ja Co-le, et neil õnnestus ülisoodne tehing lõpule viia. Hoopis rohkem oleme nördinud riigi peale, kes oma vara võileivahinnaga käest ära annab.

EBSi peamaja tegelikust väärtusest annab aimu asjaolu, et kõne all olevast kinnistust umbes saja meetri kaugusele jääva Olümpia hotelli vastas asub ligikaudu sama suur tühjana seisev maalapp, mille ärimees Viktor Levada omandas seitsmesaja miljoni krooniga. Tõsi, see oli kinnisvarahindade buumi ajal ja Levada pole oma ostule siiamaani rakendust leidnud, aga ikkagi. Perekond Habakuke ja Co kinnistul juba seisab imposantne hoone, mille taga on ruumi uutelegi ehitistele.

Pange tähele, nüüd tuleb naljakoht: kunagise staadioni, praeguse parkla kohale pidi kerkima ühiselamu!

See oli üks argumentidest, miks haridusministeerium läks ebasoodsale tehingule EBSiga - ikkagi hariduse edendamine!

Magusale kesklinna krundile võis ainult õndsal sotsialismiajal kerkida ühiselamu. Nüüd on algatatud uus detailplaneering, et sinna kerkiks pilvelõhkuja, mille sisuks bürooruumid ja korterid. Nii rikkad pole isegi EBSi omanikud, et linna südamesse madalmaja võiksid ehitada.

EBSi peamaja olevat koormatud riigi jaoks sedavõrd ebasoodsate lepingutega (EBSi kasuks!), et riik tundnud sellest lahti saades isegi kergendust. Seetõttu polnud ka teistel huvilistel põlise koolimaja vastu huvi. Siin võib peituda tõetera.

Samavõrd selge on, et EBSi tiim tegi kõik endast oleneva, et riik tupikusse ajada, majas peremehetseda, et mitte öelda - omavolitseda. Ja haridusministeerium lasi sellel omal ajal lihtsalt sündida.

Selle kinnisvaratehingu ajamilook (tagurpidi koolimaja) on erakondadele annetatud raha. See raha, mis läks Kesk- ja Reformierakonnale, oli suur, 800 000 krooni, kuid jäi köömneks tehingu kasumiga võrreldes.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt