Enn Tosso • 12. august 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Majanduskasv võib ka negatiivseks osutuda

Hansapanga makroanalüütik Elina Allikalt ütles aripaev.ee-le, et 2,5 protsenti on täiesti reaalne ning statistikaameti esimese kvartali majanduskasvu number oli tõenäoliselt vale ning seda korrigeeritakse. Esimeses kvartalis kasvas Eesti majandus statistikaameti teatel napi 0,1 protsendi.

Nordea Panga jaepanganduse juhi Olavi Pakkoneni sõnul peaks selle aasta teise kvartali Eesti majanduse kasvuks kujunema 1 protsent.

"Esimesel poolaastal on pangandussektoris tunda majanduskeskkonna jahenemisest tulenevaid muutusi eraisikute ja ettevõtete finantskäitumises. Eraisikutest klientide säästmiskalduvus on oluliselt kasvanud ja vähem atraktiivseks on muutunud finantseerimispakkumiste küsimine," märkis Pakkonen. Tema sõnul on ettevõtete poolel laenuraha siiski hinnas ja põhiliselt võetakse laenu investeeringuteks põhitegevusse.

Danske Banki Balti vanemanalüütik Violeta Klyviene ootab edasist Eesti majanduse jahenemist ning negatiivset kasvu teiseks kvartaliks.

Klyviene hinnangul tuleb negatiivne kasv 1,2 protsenti aasta baasil ning 1,5 protsenti kvartali baasil.

Analüütik nimetas põhjustena jaemüügi ja tööstustoodangu vähenemist, ent oluliselt kahandab majandust tema hinnangul eratarbimise ja investeerimise kukkumine. Klyviene sõnul ei ole paranemist tõenäoliselt oodata ka kolmandas ja neljandas kvartalis ning pööre võib saabuda alles 2009. aastal.

SEB analüütik Ruta Eier ei soostunud konkreetset numbrit avaldama, kuna statistikaamet on parasjagu metoodikat muutmas. Eieri sõnul on kindel see, et teises kvartalis on majanduskasv halvem kui esimeses, ent kuna statistikaamet muudab metoodikat, kuidas hindu määrata, siis on majanduskasvu number tema hinnangul tõenäoliselt positiivsem. "Kuna teises kvartalis on valdav osa olulisi majandusnäitajaid näidanud süvenevat langustendentsi, siis oleks suure tõenäosusega SKP kasv teises kvartalis negatiivne. Kuna aga statistikaamet võtab kasutusele uue metoodika, siis on selle mõjud SKP kasvu hinnangule prognoosimatud. Võib juhtuda, et metoodikamuutuse tõttu paranevad veidi ka SKP kasvunumbrid," ütles Eier.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt