Anne Oja • 21. august 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Järsk aktsiisitõus jättis alkoholitootjate liinid seisma

Liviko juht Janek Kalvi ütles, et 20protsendise alkoholiaktsiisi tõusuga kaasnenud spekulantide laine pani tootjad raskesse seisu.

"See on aastatepikkune praktika, et enne alkoholiaktsiisi suuremat tõusu soetatakse varusid. Ja siis järgneb vaikne periood, kus tootmisettevõtted ei saa midagi müüa," rääkis Kalvi. Ta lisas, et Liviko alkoholimüük seiskus kolmeks kuuks. Septembri lõpus või oktoobris hakkavad kauplused taas viina ostma. Ühtlasi tähendab see, et alkoholiaktsiisi laekub tavapärases mahus alles novembris.

Kalvi märkis, et juunis kasvas Liviko alkoholimüük 81 protsenti. "Meie poolt vaadates oli see negatiivne," kommenteeris ta. "Töötasime 24 tundi ööpäevas, sest meie ülesanne on nõudlust rahuldada," meenutas Kalvi ning tunnistas, et praegu osa liine seisab ning ladu jooke pilgeni täis.

Juulis tootis Liviko vaid ekspordiks ning ülejäänud töötajad olid saadetud kollektiivpuhkusele. Osa töötajaid jätkab puhkamist ka augustis.

"Mida suurem aktsiisitõus on, seda suurem on soov spekuleerida," rääkis Kalvi põhjustest, miks alkoholitootjad soovitavad aktsiisi vaid pisikeste sammude kaupa tõsta.

Ehkki vana aktsiisiga vahetas omanikku umbes kahe nädala õllevaru, tõstsid kaupmehed jaehindu kohe ning rohkem, kui ainult aktsiisitõusust oleks tulenenud.

Saku Õlletehase kommunikatsioonjuht Priit Põiklik tunnistas, et tehase müük aktiveerus vahetult enne alkoholiaktsiisi tõusu. "Põhjuseks ikka see, et tooted väljastati meie laost veel vana aktsiisimäära alusel," ütles ta.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt