26. august 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Seadmeost olgu kaalutletud tehing

Üldised seadmeliisingu tingimused on pankades küllaltki võrdsed. Spetsiifiline toode nõuab suuremat omafinantseeringut.

Kliendi kehvad finantsnäitajad ja mittepiisavad rahavooprognoosid tõstavad intressimäära. Arusaamatu äriplaani ja utopistlike prognooside juures võib finantseerija loobuda projekti finantseerimisest. Kehtivate ja tulevikus kehtima hakkavate lepingute esitamine on oluline rahavooprognoosi kinnitamiseks ja madala intressimäära hoidmiseks.

Suuremahuliste investeeringute juures on oluline lisatagatise olemasolu. Eelistatakse kliendile või selle omanikele kuuluvat kinnisvara. Samuti isiklikud käendused ja käendajate laitmatu taust. Esineb olukordi, kus kliendi koostööpartnerid sõlmivad finantseerijaga ettevõtte kohustuste tagamiseks käenduslepingud.

Finantseerimise skeemi juures soovib pank riskida nii vähe kui võimalik. Liisingleping võib sisaldada etapilist raha väljastamist, mis sobib kolmele osapoolele. Tellimuse sissevõtmisel kannab finantseerija müüjale kliendi omafinantseeringu arvelt 10-30%. Tellimuse valmimisel kantakse finantseerija arvelt müüjale üle 20-50% soetusmaksumusest. Kauba mahalaadimisel kliendi juures makstakse täiendavalt 20-30% hinnast. Seadme vastuvõtmisele võivad eelneda tootmisliini katsetused. Nende edukal läbimisel ja vastuvõtuakti alusel tasutakse müüjale järelejäänud 10-20% soetusmaksumusest.

Müügi- ja liisinglepingusse võib lisada eritingimusi, mis soodustavad otsustamist finantseerimise kasuks. Eriti mõjuv asjaolu on müüja valmidus osta seadmeliin tagasi kliendi maksevõimetuse korral. Võimalik on tagasiostuhinna järk-järguline langemine. Esimesel aastal ostab müüja tagasi ja tasub finantseerijale 70% soetushinnast, teisel aastal summast 50% ja kolmandal aastal 30%.

Autor: Aleksander Andre

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt