Anne Oja • 27. august 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Rahvas on üksmeelselt automaksu vastu

Kõige rohkem automaksu vastaseid on 45-54aastaste seas, kus selle vastu oli 80% küsitletutest.

"Kindlasti peaks sellega arvestama," kommenteeris maksumaksjate liidu juht Lasse Lehis uuringu tulemusi.

Lehis ütles, et automaksu kehtestamine pole mõttekas, kuna selle laekumiseks pole mingit garantiid. "Kui automaksu võetakse registreerimisel, hakkavad inimesed auto müügi puhul tegema volikirju. Siis ei saa riik praegust 1000 krooni ega ka 5000 krooni," rääkis Lehis. Tema sõnul pole poliitikud väga kindlalt veel öelnud, et automaks tuleb. "Seisukohad on olnud segased ja vastukäivad," analüüsis ta.

Lehise kinnitusel pole midagi üllatavat ka selles, kui valitsus kuskilt kalevi alt välja tõmmatud automaksueelnõu üleöö heaks kiidab ja riigikogusse vastuvõtmisele suunab. "Nende (maksueelnõude - toim) tegemine käib üldse väga kiiresti ja kes teab, kui palju neid seal kapis juba valmis on," rääkis Lehis.

"Mina olen üks selle 76% sees," kommenteeris reformierakondlasest riigikogu liige Harri Õunapuu automaksu vastaste ülekaalu.

"Peaks piisama aktsiisimaksust. Kuna kütuseaktsiisi alles tõsteti, ei saa seda niipea teha. Mis puudutab aga CO2 ja luksusautode maksustamist, siis sellest ei tea ma midagi. Valitsuse päevakorras sellist punkti pole olnud," rääkis kunagine rahandusminister.

Õunapuu lisas, et ei usu automaksu kiiret päevakorda tulekut. "Üleöö ei juhtu midagi. See peab olema koalitsioonis enne läbi arutatud," sõnas ta.

Õunapuu hinnangul peaksid poliitikud automaksu vastu olevate inimestega arvestama. "Milleks nad (poliitikud - toim) siis üldse on, kui nad rahvast ei arvesta," oli rahvaasemik karm.

Võib-olla oleks otsustajatel rohkem kasu, kui maksuküsitlustel pakutaks välja alternatiive, mõtiskles Lehis, näiteks uuritaks, kas inimesed soostuvad automaksu kehtestamise, tulumaksu alandamise edasilükkamise või mõne muu variandiga.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt