Romet Kreek • 1. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Lõpuks ometi suurliitumine Saksa panganduses

Saksamaal leiab lõpuks aset väga kaua oodatud konsolideerumine pangandussektoris. Kindlustusselts Allianz müüb vastavalt nädalavahetusel sõlmitud tehingule Saksa suurpanga Dresdner Banki Commerzbankile.

Tulemuseks on pank, mis võib Saksa jaepangandusturul rinda pista Deutsche Bankiga.

Minihiiglase teke suurel pangandusturul läheb aeglaselt. Commerzbank võtab Dresdner Banki üle kahes osas. Kogu ülevõtmine peaks lõpule jõudma 2009. aasta lõpuks. Lisaks otsesele tehingule plaanib Commerzbank pakkuda avalikult veel 1,3 miljardi euro eest uusi aktsiaid. Analüütikud hindavad, et tehing ei ole Commerzbankile taevalikult hea, kuid vajalik.

Allianzile oli Dresdneri omandamine ja omamine kehv tehing. Alates 2001. aasta 1. aprillist on aktsia kukkunud 61 protsenti. Allianz lootis, et saab Dresdneri pangakontorivõrgu kaudu pakkuda kindlustustooteid ning müüa Dresdneri pangandustooteid kindlustuse klintidele.

"Tehing on hea Allianzile. Seitse aastat, mil nad omasid Dresdnerit, õpetas, et neil ei ole vähimatki ettekujutust, kuidas panka juhtida," ütles Landsbanki Kepleri analüütik Dirk Becker Reutersile.

"Dresdneri probleemid jõuavad lõpuks lahenduseni," ütles BayernInvest aktsiaturgude juht Ernst Konrad Bloombergile. "Selle ülevõtmisega loob Commerzbank Saksamaal selgelt suuruselt teise pangandusgrupi."

Saksamaa pangandusturg on väga fragmenteeritud. Panganduses domineerivad kõikvõimalikud hoiukassad ja riiklikud või liidumaade pangad, mille eesmärgiks ei ole kasumi teenimine. Nüüd on aga reaalseid märke jää liikumisest paarkümmend aastat kestnud diskussioonides teemal ristomandused ja vajadus saavutada mastaabiefekti.

Commerzbanki investoritele peaks pikas perspektiivis Dresdner Banki ost soodne olema. Pank eemaldub investeerimispangandusest ja keskendub rohkem jaeklientide ja keskmise suurusega ettevõtete (Mittelstand) teenindamisele. Viimane on aga Commerzbankile ka vahepeal tõsist peavalu valmistanud. Lühiajaliselt on aga tehing viletsapoolne. Dresdneri eest maksti kõrget hinda, ülevõtmine on planeeritud pikale ajale ja koondada ei kavatseta - loodetakse, et töötajad lahkuvad omal soovil. Otsest mõju avaldab see, et ülevõtmistehingu käigus emiteeritakse väga palju uusi aktsiad, mis olemasolevate aktsionäride jaoks suppi lahjendab. Deutsche Banki poolne võimalik Deutsche Postbanki ost võib isegi parem välja kukkuda. Kui ma oleksin Commerzbanki aktsionär, siis pigem võtaks seda kui positiivset uudist - pikkade arutelude järel on midagi reaalset ette võetud.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt