Tarvo Vaarmets • 3. september 2008
Jaga lugu:

Euro on dollariga kohad vahetanud

Euro kukkus eile dollari suhtes viimase seitsme kuu madalaimale tasemele, kuna nii euroala ettevõtete investeeringud, eksport kui ka jaemüük näitasid taganemise märke. See aga on selge viide euroala majandusolukorra halvenemisele.

Euroopa jaemüük langes juulis eelnenud kuuga võrreldes 0,4 protsenti, teatas ELi statistikaamet eile. Ökonomistid ootasid aga 0,1protsendilist kasvu. Ettevõtete investeeringute mahud kahanesid samal ajal 1,2 protsendi jagu - see oli ka esimene vähikäik viimase viie aasta jooksul.

USA dollar tugevnes augustiga euro suhtes euroajaloo kiireima hooga ehk 6 protsenti.

"Kõrgema intressimääraga valuutad kaotavad pinnast, kuna majandusväljavaade viitab mitmete riikide intressilangetamisele," kommenteeris olukorda valuutaturul Mitsubishi UFJ valuutamüügijuht Mitsuru Sahara.

Euro langes dollari suhtes suhtarvu 1,4385 tasemele. Eesti pank fikseeris eilseks dollari kursiks aga 10,85 krooni.

Nii Standard Chartered kui ka BNP Paribas kergitasid üleeile ka oma dollariprognoose. Ühendkuningriigi suurpanga Standard Charteredi analüütikud ootavad, et aasta lõpuks peab ühe euro eest välja käima 1,44 dollarit ja järgmise aasta märtsi lõpuks juba 1,36 dollarit. Eelmises prognoosis avaldatud numbrid olid vastavalt 1,49 ja 1,42. Prantsuse BNPs nähakse eurot aasta lõpuks aga 1,42 dollaril.

"Langevad toorainete hinnad toetavad dollarit," ütles SEB valuutastrateeg Magnus Prim Bloombergile. "Selletagi on fookus kandunud eurotsooni nõrkusele. Viimane ei ole aga euro kurssi veel täielikult sisse arvestatud," lisas ta.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas