Piret Reiljan • 4. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Londoni ja Küprose kaudu Eestis turuliidriks

KITi ainus Eesti klient otsis ettevõtte ise üles ja leping sõlmiti tänavu augustis. "Tuleb tunnistada, et ei ole siiani kohalikke kliente otsinud. Oleme avanud kontorid Londonis ja Küprosel Limassolis. Keskendume neile turgudele," sõnas KIT Finance Europe'i juhatuse liige Kaido Kaljulaid, kes enne KITi suundumist töötas Suprema Investeerimispangas. Alles 2006. aastal olid ühingu kliendid pea eranditult Venemaa emapanga suurkliendid.

Kui eelmine aasta möödus teistele kohalikele investeerimisühingutele pigem kasumilanguse tähe all, kasvas KIT Finance kolm korda. Näiteks firma hoolde usaldatud klientide vahendid kasvasid 2006. aasta 450 miljonilt mullu 1,6 miljardi peale.

Lisaks maakleriteenusele pakub KIT portfellivalitsemise ja nõustamisteenust, kuid viimati nimetatud valkondi pole Kaljulaidi sõnul praegu Eestis majanduslikult mõttekas arendada. "Kahju, isegi väga kahju," nentis ta.

Hüppelist kasumi kasvu suutis mullu näidata ka GILD Financial Advisory Services. "Nõustamistegevuse laiendamiseks on oluliselt kasvuruumi," märkis GILD Bankersi juhtivpartner Rain Tamm. Ta lisas, et fondijuhtidele tähendab majandustsükli langus laiemat valikut heade investeerimisvõimaluste vahel.

"Kapitali kaasamiseks tuleb olla senisest loomingulisem ja otsida raha ka Baltimaadest väljastpoolt," teatas Tamm. Tema sõnul on GILDi eduka eelmise aasta saladus eelkõige hoolikalt valitud nišid ja võtmetiimi koos püsimine juba üle 10 aasta.

Võtmetiimi koospüsimist ei saa aga rääkida Evli Securities, kes teenis ühtlasi mullu pea 10 miljonit krooni kahjumit. Viimane lahkuja Evlist oli kogenud aktsiastrateeg Peeter Koppel.

"Valmistasime ette mitut aktsiaemissiooni, mis tuluolukorra halvenedes edasi lükkusid," nentis Evli Securitiesi partner Tiiu Pedaja eelmise aasta kohta. Ta lisas, et varahalduse poolel olid tulemused siiski head ja võrreldavad 2006. aastaga.

Kasumis andis mullu topelt järele ka Trigon Securities, kuid emafirma Trigon Capital suuromaniku Joakim Heleniusega vesteldes selgus, et praeguseks on väärtpaberivahenduses pillid sootuks kotti pandud. "Me ei näe ennast enam väärtpaberite vahendajana, sellega on lõpp. Samuti otsustasime tulla välja kõigist väikestest firmadest ja panustada ainult neisse, milles näeme potentsiaali olla rahvusvahelisel tasandil olulised tegijad," rääkis Helenius.

Sarnaselt KIT Finance Europe'iga peab Helenius Eesti turgu liiga väikeseks, et kohalikele klientidele panustada.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt