Juhiloata mopeediloa järele

Väinu Rozental 09. september 2008, 00:00

Mopeedi kohaletoimetamine on üksjagu tülikas. Eriti neile lapsevanematele, kel pole kaubikut ega autol ka haakekonksu, et mopeed haagisekasti tõsta ja eksamipaika kohale sõidutada. Ja kui täiskasvanu ise pole kaherattalisega kunagi sõitnud või ei julge sõita, jääbki vaid üks lahendus.

"Poiss sõitis mopeediga ise eksamiplatsile ja vanem sõitis vaikselt autoga järgi," tunnistab 14aastase poja isa Tõnu. "Nii oli väheke kindlam, sest kui politsei oleks noormehe kinni pidanud, oleks ehk andnud asja ära seletada."

Riikliku autoregistrikeskuse (ARKi) juhataja asetäitja juhilubade ja eksamineerimise alal Juhan Kaarpalu tunnistab olukorra teatud keerukust, kuid rõhutab, et eksamile nooruk ise sõita ei tohi. "Lapsevanematel on mopeedi kohaletoimetamiseks mitmeid teisi, õiguslikult lubatud valikuid," lausub Kaarpalu ja lisab, et ka mootorrattajuhi loa taotleja teeb sõidueksami enda või autokooli sõidukiga. "Selline põhimõte kehtib ka teistes Euroopa Liidu riikides."

Kaarpalu lükkab ümber mõtte, et ARK võiks muretseda eksaminandide tarbeks sõidukid. "ARKil on 17 bürood ning kõikidesse mopeedi ja mootorratta soetamine ei ole riigi seisukohast otstarbekas kulutus," põhjendab ta.

Üks väheseid autokoole, mis koolitab mopeedijuhte ning rendib sõidueksamil mopeedi, on Pärnus tegutsev Aide Autokool. "Enamik autokoole ei riski noortega tegeleda," räägib Aide Autokooli ja MTÜ Eesti Autokoolide Liit president Enn Saard. "Meie mõte on kasvatada tulevasi eeskujulikke juhte ja endale kliente noorest peas."

Saarde sõnul on ta aastaid võidelnud selle vastu, et noori õpetatakse liikluseeskirju rikkuma juba varakult. "Olen kuulnud juttu, kuidas ühes ARKi büroos vastati 14aastase mopeediloa taotleja küsimusele, kuidas ta oma mopeediga kohale saab, et ta siis sõitku ise," räägib Saard.

Aide Autokoolis on kaks mopeedi, mis on ARKis arvele võetud, ja ka liikluskindlustus neile on tehtud. "Tänu sellele julgeme noori linna peal õpetada," lausub Saard ja möönab, et tegelikult teevad nad mopeediõpet sümboolse tasu ehk 1000 krooni eest, mis on umbes viis korda väiksem kui mootorrattaõpe. Lisaks on selle hinna sees mopeedi rent sõidueksami tegemiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:43

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing