Kadrin Karner • 9. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

130 miljonit krooni paremad viinerid tulevad Rakverest

Uue liiniga suurendab Rakvere Lihakombinaat viinerite eksporti Lätti, Leetu, Venemaale ja Ukrainasse. Eile käiku antud viineriliin suurendab tootlikkust poole võrra ning aastas toodetakse uuel liinil 15 000 tonni viinereid.

"Investeering uude viineriliini ei ole mitte ainult Rakvere Lihakombinaadi suurim investeering läbi aegade, vaid kogu Eesti toiduainetööstuse üks suurimaid ühekordseid investeeringuid," lausus Rakvere Lihakombinaadi juhatuse esimees Anne Mere.

Mere ütles aripaev.ee-le, et viineriliin hakkab täisvõimsusel tööle alles selle aasta oktoobris. "Rakvere on praegu 55 protsendiga viinerituru kindel liider ning meie esmane eesmärk on kasvavas segmendis turuosa hoida," kommenteeris Mere turu ümberjagamist.

"Kogu tootmine, mis põhineb kodumaisel toorainel ja tööjõul ning mis suurendab eksporti, on suur tugi Eesti majandusele," lausus Eesti Toiduainetetööstuse Liidu juht Sirje Potisepp uue tootmisliini avamisel.

Valio Eesti tegevdirektori Kari Finska sõnul loob nende uus piimaliin baasi ettevõtte turuosa kasvatamiseks nii kodumaisel kui ka ettevõtte eksportturgudel Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis ja Venemaal. "50miljonine investeering oli meie jaoks möödapääsmatu, sest soovime kasvatada oma turuosa Balti turgudel. Loodame, et teenime selle tasa 7-10 aasta jooksul," sõnas Finska.

Laeva tehase tootmisprotsess muutub tänu uuele liinile paindlikumaks, toodetava piima kogust on võimalik suurendada kohe pärast vajaduse selgumist.

Eesti piimatööstus vajab investeeringuid, sest põllumajandus erinevalt muude valdkondade langusest areneb, ütles Saaremaa Piimatööstuse juht Andi Saagpakk.

"Eesti piimatööstus vajab investeeringuid, et efektiivsust juurde saada ja et mingil määral maailmaturu hindadega vastavusse jõuda," rääkis Saagpakk ning tõdes, et Valio Laeva Meiereisse investeeritud 50 miljonit on igal juhul õigesse kohta läinud.

Saaremaa Piimatööstus investeerib sel aastal ligikaudu 30 miljonit krooni juustutootmise ja juustu pakkimise liini. Saagpaki sõnul suurendab uus liin tootmismahtu, annab tööstusele juurde efektiivsust ja pakendiga koos käib ka kvaliteet ja kauba väljanägemine. Investeeringut sundis tegema vajadus odavamalt toota.

Piimandusühistu E-Piim varumisdirektori Jaan Mutli sõnul tuleb piimaturul väga halvast ajast hoolimata investeerida. "Hästi ei lähe sugugi, praegu on eksporditurud täiesti kokku kukkunud. Aga investeerimist see ei mõjuta - kui sa ei arene ega investeeri, siis sa sured niikuinii," märkis Mutli.

E-Piima varumisdirektori sõnul väikseid Eesti piimapulbritööstusi väga mõtet arendada ei olegi, kuna selleks, et toota võimalikult ökonoomselt, kuluks Baltimaadele ära üks suur ühine tööstus, mida siis edasi arendada.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt