Katre Pilvinski • 14. september 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Venemaa ahvatleb ja hirmutab juustutootjaid

"Ootame eelkõige käibe kasvu, kuna piima sisseostuhind on tõusnud," ütles Estover OÜ tegevjuht Kai Rimmel. "Loodame siiski, et käive ja kasum kasvavad proportsionaalselt."

United Estover Groupi tütar Põltsamaa Meierei Juustutööstus saatis eelmisel nädalal Venemaale esimese koorma suurjaemüügiketi Lenta jaoks valmistatud juustu, aasta lõpuks plaanitakse eksportida sinna ligi 200 tonni juustu.

Rimmeli sõnul on teiste Eesti juustutootjate konkurents Venemaal ainult tervitatav. "Meie tootjad on väiksed, Venemaa aga suur ning ei usu, et meie teed seal ristuvad," ütles Rimmel.

E-Piima juht Margus Murakas ütles, et ekspordi suurendamist Venemaale on hoitud tagasi Eesti-Venemaa poliitiliste suhete tõttu. "Küsimus on selles, kas tahame seda turuosa suurendada ja rohkem Vene turust sõltuv olla," rääkis ta.

E-Piima juhi sõnul oli mullu ekspordimaht Venemaale ca 60 miljonit krooni, mis on ligikaudu 1000 tonni juustu. "Vene turu ekspordi kasvul on perspektiivi, kuna Vene tarbijal on ostujõud," lisas ta.

E-Piim alustas eksporti Venemaale 2005. aasta kandis, kui EL tegi selle võimalikuks.

Estoveris Murakas konkurentsiohtu ei näe. "Nende tootmismahud pole suured," märkis ta. Muraka sõnul panevad Vene turul hinna paika siiski Saksamaa, Argentina ja Uus-Meremaa tooted.

Valio viib oma Võru Juustu tootmisest kolmandiku Venemaale ning suurem osa sellest on juust. "Soovime suurendada müügimahtusid, kuid ei taha loota ainult Vene turule, kuna lisaks majandusriskidele on seal ka poliitilised ohud," tõdes Valio ekspordidirektor Elar Ollik.

"Eelmisel aastal saime vastu näppe," viitas Ollik aprillirahutustele. "Poeketid viskasid meie tooted sortimendist välja ja tagasisaamine nõudis suurt tööd ja vaeva. Lisandusid veel kulud lattu jäänud toodete realiseerimisel madalama hinnaga."

Valio plaanib ekspordis keskenduda väikepakitud ja erilisematele juustudele. "Vähendame plokkjuustu müüki, kuna Saksamaa suurtest tehastest tulev toode on väga odav ja selle hinnaga ei suuda konkureerida," rääkis Ollik. Ta lisas, et ka Venemaa enda ning Ukraina tooted on odavad.

Tunamullu oli Valio Eesti tehas Võru Juust üks suuremaid põllumajanduse registrite ja informatsiooni ametilt (PRIA) juustu Venemaale eksportimiseks toetuse saajaid.

"EL maksis kuni eelmise aasta juunikuuni kõikidele kolmandatesse riikidesse piimatooteid eksportivatele ettevõtetele tuge. Parematel aegadel oli see ca 0,5 eurot kilogrammilt, kuid järk-järgult tugi vähenes ja enne ärakadumist oli see ca 0,2 eurot kilogrammilt," sõnas Valio ekspordidirektor Elar Ollik.

Selle süsteemi mõte oli kompenseerida ELi ja kolmandate riikide turuhinnavahesid. Kui subsiidiumide maksmine lõpetati, tõusis Venemaal juustu keskmine turuhind, kuna suur osa kogu müüdavast juustust tuuakse Venemaale sisse. Loomulikult mõjutas olukorda ka eelmise aasta teises pooles kogu maailmas toimunud piimatoodete hinnatõus. Pärast subsiidiumide kadumist ei jäänud Euroopa tootjatel muud üle kui saamata jäänud toetuseraha müügihinnale otsa lisada, rääkis Ollik.

PRIA pressiesindaja Ene Tulp ütles, et EL maksis toetust kolmandatesse riikidesse piimatooteid eksportivatele ettevõtetele juhul, kui kokkuostuhind oli madalam kui ELi siseturul. Tulp ütles, et nüüd on võimalik juustu hea hinnaga igale poole turustada, kuid pole välistatud, et see toetus tagasi tuleb.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt