Sirje Rank • 21. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Gunnar Okk: Eesti on meie pangast palju kasu saanud

"Pool Balti riikidesse laenatud 600 miljonist eurost on saanud Eesti," ütles NIB asepresident Gunnar Okk lennujaama juurdeehituse avamisel. Lennujaama uuendust kaasrahastas NIB 500 miljoni kroonise laenuga, mis pandi kokku ühes SEB Pangaga.

Lennujaam on hea näide, mis laadi projekte NIB rahastab. Tegemist oli suure infrastruktuuriprojektiga, mis "aitab kaasa (panga - toim) omanikriigi konkurentsivõimele ning parandab keskkonnatingimusi," ütles Okk. Projekti raames ehitati välja ka sadevete kogumise süsteem, et vältida reostust Ülemiste järves.

Eestis on NIB suurklient veel Eesti Energia, mida on rahastatud juba 1999. aastast saati. Samuti Tallinna Sadam ja Eesti Raudtee. Pank rahastab ka sotsiaalset infrastruktuuri, näiteks Põhja-Eesti Regionaalhaiglat. "Tartu vanglatki oleme finantseerinud," ütles Okk. "See on tänapäevase infrastruktuuri üks paratamatu osa."

NIB tähtsaimaks projektiks Eestis peab Okk Estlinki merekaablit Eesti ja Soome vahel, kus NIB laen kattis 50% projekti maksumusest. "Meie jaoks on õnnestumine selline projekt, mis on konkreetse riigi jaoks ülitähtis," ütles Okk. Estlink oli esimene elektriline ühendus Põhja- ja Baltimaade vahel üldse.

"Eelistame suuremahulisi projekte," ütles Okk, kuigi NIB on finantseerinud ka väiksemaid firmasid - seda vahendaja panga kaudu, milleks Eestis on olnud Sampo. "Eraisikute jaepangandust meil siiski ei ole, oleme ikkagi hulgipanganduse valdkonnas," ütles Okk. Teed, sillad, tunnelid - sellised on tavalised projektid. Kokku on NIB-l laene 40 riigis, sealhulgas Venemaal, kus on rahastatud ka Põhjala ja Balti ühisfirmade projekte.

Okk möönis, et tunneb muret finantsturgudel toimuva pärast. "Meiegi oleme vabu vahendeid investeerinud rahvusvahelistele finantsturgudele," ütles Okk. Panga enda pärast, mis kuulub viie Põhjamaa ja kolme Balti riigi valitsusele, aga põhjust muretseda ei ole - NIB-l on tippreiting AAA ning panga laenud ja võlakirjad praeguses tormis väga nõutud, ütles Okk.

NIB laenud ei ole heategevus, ütles Okk, kuid pank ei taotle maksimaalset kasumit. Ja laenu saab pikemaks ajaks - Tallinna lennujaama uuenduseks antud laenu tähtaeg on 11 aastat, Poola sai laenu 32 aastaks. "Me ei ole ka mingi tohutu bürokraatiaga ELi institutsioon," ütles Okk. "Ja omanikele maksame dividende. Ka Eesti riigile."

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt