Tõnis Oja • 24. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Gigandid ostavad kokku omi aktsiaid

Microsoft paneb järgmise viie aasta jooksul mängu 40 miljardit, tõustes sellega suurimaks aktsiate tagasiosjaks sel aastal teatanute hulgas.

Varem oli suurimaks IBM, kes teatas oma aktsiate tagasiostmisest 15 miljardi dollari väärtuses selle aasta veebruaris.

Hewlett-Packard teatas samal päeval oma aktsiate tagasiostmisest 8 miljardi dollari väärtuses (eelmisel aastal teatas maailma suurim arvutitootja sama suurest tagasiostmise programmist kahel korral) ning maailma suurim spordivahendite tootja Nike ostab oma aktsiaid 5 miljardi dollari väärtuses.

Üheks peamiseks aktsiate tagasiostmise põhjuseks on soov vähendada või peatada väärtpaberi hinnalangust.

Aktsiate tagasiostmisega vähendatakse kaubeldavate aktsiate arvu, mis toob endaga kaasa finantsnäitajate paranemise ehk teeb nn olemasolevate aktsionäridele supi mõnevõrra tummisemaks.

Turgudel kaubeldavatele ebalikviidsemate väärtpaberite tagasiost võib osutuda isegi tugiostuks. Taolisele võimalusele vihjasid kevadel nii siinsel aktsiaturul aktsiate tagasiostu programmiga pretsedendi loonud Tallink kui ka kinnisvarakontsern Arco Vara.

Kuid mis seal salata, aktsiate tagasiostmiseks kasutatakse reeglina raha, mida võiks suunata uute toodete väljatöötamiseks, innovatsiooniks, laienemiseks või muudeks tegevusteks, mis aitavad kaasa käibe kasvule. Mis võib teatud juhtudel tähendada ka seda, et nad ei oska oma rahaga suurt midagi muud teha.

Kolm eelnimetatut ettevõtet ilmselt siiski taoliste hulka ei kuulu. Nii Microsoft kui ka Hewlett-Packard kulutavad tootearendusele väga palju ning Nike kuulub maailma innovatiivsemate firmade etteotsa. Kõik kolm on suuremahulisi aktsiate tagasioste teinud ka varasematel aegadel.

Kõigele vaatamata on ettevõtete poolt tegemist julge sammuga, mis tõstab nende usaldusväärsust investorite silmis.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt