Äripindade ehitamiseks napib Haapsalus maad

Kerli Nilp 29. september 2008, 00:00

Haapsalu kesklinnas ja peatänavate ääres on hoonestamata äriotstarbelisi krunte müügil väga harva. Üksikud müüdud krundid on tekkinud reeglina nõukogude ajal amortiseerunud elamute lammutamisest, kus ei jõutud püstitada uusi hooneid, või kui maa leidis kasutamist mõnel teisel otstarbel, näiteks haljasalana või parklana. Et vaba maa hulk on väga piiratud, siis omanikud muudavad detailplaneeringu abil kruntide täisehitusprotsenti või kasutusotstarvet.

Ärimaa hinnatase on Haapsalus üsna varieeruv, sõltudes maa asukohast ja ehitusõigusest. Eelkõige on tähtis see, et krunt paikneks vahetult suuremate tänavate ääres ja oleks head juurdepääsutingimused nii töötajatele kui ka klientidele. Oluline on ka krundile rajatava hoonestuse nähtavus ja külastatavus kliendile. Likviidsemad ja kõrgemalt hinnatud on seega niisuguses asukohas paiknevad ärilise otstarbega maatükid.

Viimasel paaril aastal tehtud tehingute puhul on Haapsalu kesklinnas asuvate kruntide keskmine hind olnud 800-1500 kr/m". Üksikutel juhtudel on hind ulatunud ka kuni 2000 kr/m".

Äriotstarbeliste kruntide vähesus ja pakutavate kruntide suurused linnas on suurendanud ostjate huvi Haapsalust väljuvate maanteede vahetusse naabrusesse jäävate maade vastu. Suurim nõudlus on Haapsaluga külgnevas Uuemõisa alevikus Tallinna maantee ääres, kus viimastel aastatel on müüdud hulk erineva suuruse ja otstarbega maaüksusi ning algatatud ka detailplaneeringuid.

Praegusest turuolukorrast lähtuvalt on äripindade arendus Haapsalus ikkagi pidurdunud.

Lisaks on mitmed planeeritud arendusprojektid rahapuudusel edasi lükatud. Isegi juba alustatud ehitused on paremate aegade lootuses peatatud.

Samas on jätkunud suhteliselt kiire areng Uuemõisa alevikus Tallinna maanteega piirneval alal ja Ehitajate teel. Valmimas on kaks äri- ja tootmishoonet, kuid soovijaid ehitatavatele äripindadele praegu siiski napib.

Jätkub ka Rannarootsi keskuse detailplaneeringu koostamine, mille tulemusena peaks Haapsalu ja Uuemõisa piirile ehitatama kuni 22 000 ruutmeetrit kaubanduspinda.

Kaubandus- ja teeninduspindadega märkimisväärseid ostu-müügitehinguid selle aasta esimeses pooles toimunud pole. Uuemõisas müüdi üks suurem ärihoone hinnaga 12 000 kr/m".

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing