28. september 2008 • 4 min
Jaga lugu:

Savisaar: Keskerakonna ajal läks Eestil kõik palju paremini

Reedel vastas Äripäeva venekeelse uudisteportaali lugejate küsimustele Tallinna linnapea, keskerakondlane Edgar Savisaar, kellele lugejad saatsid kokku 96 küsimust.

Miks linn ja riik süüdistavad teineteist kogu aeg milleski ja sõdivad?

Kahjuks on pealinna ja riigi vaheline konflikt kogu maailmas üpris tavaline nähtus. Kui seal on võimul erinevad poliitilised jõud, siis muutuvad konfliktid reegliks. Meie puhul on fakt see, et Tallinn on rikkam kui teised Eesti regioonid, siin tuksub riigi majanduse süda. Tallinn on avatum maailmale - tallinlased valdavad rohkem inglise ja vene keelt. Kuid ma ikkagi arvan, et Eesti jaoks on lubamatu luksus, kuidas Ansipi valitsus vastandab oma riigi pealinna riigile. Pole tähtis, kas jutt käib teede või munitsipaalkorterite ehitamisest või lasteaiakohtadest. Meie masohhistist peaministri arvates surgu kas või kogu Eesti maha, peamine on lämmatada keskerakondlik Tallinn. Nagu ütles üks Soome professor, ei pea Eesti kümmetki aastat vastu.

Miks selle asemel, et säilitada häid suhteid Venemaaga ja arendada äri, mis lubaks kiiremini väljuda kriisist ja tagada majanduse kasvu, käib riikidevaheline sõda?

Venemaa ei ole lihtne partner - nii riskid kui ka võimalused on ülisuured. Sellele vaatamata riskib kogu Lääne-Euroopa, Skandinaavia, Aasia ning võidab palju rohkem kui meie. Arvan, et ka Eesti peaks rohkem riskima. Kaks viimast aastakümmet maailmas domineerinud USA mõistab, et põhikonkurent ei ole Venemaa, isegi mitte Euroopa Liit, vaid Hiina. Riigid, kes asuvad Venemaa ja Lääne-Euroopa vahel, peavad tegema sellest oma järeldused.

Kui Teie oleks praegu Eesti peaminister, kas Teil oleks julgust lahkuda ametipostilt?

Peaministrina ei oleks ma tema vigu teinud. Usun, et kui võimul oleks Keskerakond, siis oleks Eesti praegu palju tugevam. Pange tähele, et Keskerakonna valitsemise ajal läks Eestil alati palju paremini.

Kas Eesti võib pankrotti minna?

Kui riigi eesotsas seisavad lühinägelikud liidrid, siis võib. Kahjuks, ükskord see juba juhtus. Usun, et me suudame paremini kasutada ära meie ees avanevat võimalust ehitada üles jätkusuutlik riik.

Mida tuleks oodata aastast 2009? Millal algab majandustõus?

Praegu ei ole näha märke, et Eesti valitsuselt kiirenduse saanud majanduslangus oleks peatunud. Tõus algab pärast seda, kui Eestis tuleb võimule vastutustundlik valitsus.

Mida Te võtaks majanduse arenguks ette, kui kõik trumbid oleks Teie käes?

Eelkõige tuleb taastada rahva usaldus Eesti Vabariigi vastu ning rahva toetuse abil teha nii, et välisinvestorid hakkaks id taas usaldama riiki, poliitilist süsteemi ja majandust.

Kas progressiivne maksusüsteem on veel aktuaalne, kui jah, siis milline võiks olla valem?

Praegusest suurem tulude ümberjaotus muudab lõpuks ühiskonna efektiivsemaks.

Kas Teile ei tundu, et Teie partei on moraalselt vananenud? Teid päästavad ainult venelaste hääled, teil ei ole mingeid ühendavaid progressiivseid ideid.

Usun, et kõige produktiivsem Keskerakonna idee on on kõikide Eesti elanike ühendamine. Teine meie eesmärk on viia Eestis ellu Euroopa sotsiaal- ja majanduspoliitika. Ma olen nõus, et Euroopa kontekstis võib see tunduda elementaarne või isegi vanamoeline, kuid Eestis tuleb selle kallal vaeva näha.

Miks Te ei kandideeri Eesti presidendiks?

Ma olen selleks veel liiga noor.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt