Kertu Ruus • 30. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Bush nõudis valitsuse sekkumist finantskriisi

USA president avaldas pettumust, et finantssüsteemi 700 miljardit abiraha süstima pidanud pakett esmaspäeval Kongressis põrus.

Bush tunnistas, et 700 miljardit dollarit maksumaksja raha tundub küll suure summana, et osta selle eest pankadelt ja teistelt finantsasutustelt kahtlaseid varasid välja. Ent kui asja laiemalt vaadata, siis võrdluseks haihtus esmaspäeval börsil tervelt miljardi dollari väärtuses investorite raha, selgitas president.

"Meil ei ole pragu valikut valitsuse sekkumise ja ladusalt toimiva vabaturu vahel," kinnitas Bush, kelle sõnul tuleb valida valitsuse sekkumise ja miljoneid ameeriklasi puudutavate võimalike majanduslike raskuste vahel.

"Kui me riik samal kursil jätkab, siis on tulemuseks valus ja pikaaegne majanduslik kahju," nentis Bush.

Bushi sõnul oleks päästeplaani tegelik kulu ka tunduvalt väiksem kui 700 miljardit dollarit.

"Kuna valitsus ostaks kahtlased varad ära ning müüks need maha, kui turg on taastunud, siis on tõenäoline, et paljude nende varade väärtus aja jooksul tõuseb. Võib oodata, et lõpuks makstakse suur hulk - kui mitte kõik - maksudollareid tagasi," ütles Bush Valgest Majast tehtud pöördumises.

Ka esmaspäeval seadusandjaid abipaketti toetama üles kutsunud USA president avaldas veendumust, et vastav seadus lõpuks ikkagi vastu võetakse.

"Me oleme majanduse seisukohalt kriitilises punktis ning meil on tarvis seadusandlust, mis otsustavalt tegeleks praegu finantssüsteemi ummistavate kahtlaste varadega, aitaks laenuandjaid taastada rahavood tarbijatele ja ettevõtetele ning lubaks Ameerika majandusel taas paigast liikuda," sõnas president Bush.

See oli juba teine kord 24 tunni jooksul, kui Bush plaani kaitseks välja astus. Eksperdid ütlevad, et Bushi asjatud katsed plaani läbi suruda näitavad kujukalt, kui vähe võimu on peagi ametiaja lõppu jõudval presidendil.

Seda isegi hoolimata sellest, et presidendikandidaadid Barack Obama ja John McCain samuti päästeplaanile toetust avaldasid.

Kuigi ka suur hulk demokraate hääletas otsuse vastu, lasid plaani põhja siiski vabariiklased.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt