Suurimate juhtide nukravõitu tehingud

Silvia Viidik 23. oktoober 2008, 00:00

Pimesi rikkuse poole jooksmine maksab alati ühel hetkel valusalt kätte - USA kõige edukamate tippjuhtide nahk kõrbeb praegu valusalt.

Eile avaldas BusnessWeek loo tippjuhtidest, kes kaotavad hiigelsummasid "tänu" sunnitud aktsiamüükidele, et margin call'idele vastu tulla.

USA juhtimisideedes on pikka aega olnud põhimõte, mille järgi ettevõtte tippjuht või juhtkond peaks omama teatud hulgal juhitava ettevõtte aktsiaid, et nad tõepoolest firma rikkuse nimel pingutaksid. Eriti hoolsalt jälgisid põhimõtet ettevõtte loonud juhid.

Niisiis, tippjuhid ostsid enda ettevõtte aktsiaid. Nähes, et hinnad muudkui tõusevad (meenutame aega enne kriisi), laenasid nad aktsiate tagatisel lisaraha, et portfelli oma aktsiatega aina suurendada.

Igale portfelliteooria tudengile selgitatakse esimeses loengus, et kunagi ei tohi kogu raha panna ühte kohta. Aga just seda need juhid tegid.

Nüüd on käes "viljakoristusaeg" koondnimetusega margin call.

Et aktsiate ostmiseks võetud võlgu kuidagi tagasi maksta, on juhid sunnitud müüma. Ja seda nii odavate hindadega, et tõepoolest ajab nutma. Ja eks nad vaikselt nutavadki.

Asjale lisab vürtsi ka signaali andmine tavainvestoritele, kes kõigepealt näevad juhti müümas ja seejärel aktsiahinda kolinal kukkumas. Sest varasemalt andis enda aktsiate ostmine ju väikeinvestoritele märgi juhtkonna usust ettevõtte tulevikku.

On näha, et palavikulises tuhinas kokkuostetud varandus hakkab nüüd julmalt kätte maksma. Eks julge hundi rind on rasvane. Ja seejärel haavleid täis...

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:47

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing