Silvia Viidik • 2. november 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Nafta aitas ettevõtted erakordsele kasumile

Nafta barrelihind käis sel suvel ära kõigi aegade kõrgeimal tasemel, ületades juuli kolmandal päeval Londonis 146 dollari piiri.

Oktoobri viimaseks päevaks oli õhupallist lastud välja palju auru ning hind langenud üle 55 protsendi ehk tasemele, kus ta oli 2007. aasta märtsi lõpus.

Suurimaid naftakompaniisid see siiski ei morjenda ajal, mil nad avaldavad oma suviste tegemiste kvartalitulemusi.

Maailma suurim naftakompanii Exxon Mobile teatas neljapäeval kasumist, mis ületas eelmise aasta kolmanda kvartali kasumi pea 60 protsenti ning ka müük kasvas üle 50 protsendi. Aktsia hind küll hiilgavaid tulemusi ei peegelda, olles turu üldise sentimendiga kaasa minnes selle aasta jooksul kukkunud veidi üle 20 protsendi.

Samal päeval avaldas tulemused ka Euroopa suurim naftamagnaat Royal Dutch Shell, kelle kasumi kasv ületas 20 protsendi piiri ning müük kasvas 45 protsenti. Aktsia hind on saanud umbes sama palju kannatada kui Exxonil.

Arvestades, et selle aasta kümne kuu keskmine nafta barrelihind on eelmise tervikaasta hinnast pea 50 protsenti kõrgem ning üle-eelmisest aasta omast kõrgem 64 protsenti, paistavad hiilgavad kvartalitulemused kaunis loogilistena.

"See võib jääda nende parimaks kvartaliks pika aja jooksul," sõnas Oppenheimeri nafta ja gaasi uuringukeskuse direktor Fadel Gheit.

Siiski ei saanud kõik ettevõtted tegutseda oma tavapärases tempos ning kirjutada kogukasumit niisama välja. Sügisele kohaselt rüüstasid USA rannikut tormid ja tuuled, millest vast selle aasta kuulsaimaks sai orkaan Ike, kes sundis töö naftapuurkaevudel peatama ning pärast korralikku loksutamist ka parandustöödele kulutama või platvormi parandustöid edasi lükates tootmist vähendama.

Kuigi kohati olid kahjud päris suured, ei lasknud energiatöösturid end ilmastikust oluliselt segada.

Kui minna veidi tagasi aega, mil naftahind viimati praegustel tasemetel liikus, on näha, et sandikopikaid ei lugenud naftakompaniid ka 2007. aasta märtsis, pigem teenisid korralikke kasumeid. See tähendab, et isegi suuri hinnatõuse läbimata poleks olnud piinlik kvartalitulemusi avaldada. Kasumikasvud alates sellest ajast on küll mõne erandiga olnud aukartustäratavad.

On üsna selge, kelle taskust need kasumid endale napsati. Consumer Watchdog uurimiskeskuse juhi Judy Dugani arvates on nafta hinda võimalik paremini kontrolli all hoida turgude suurema reguleerimisega. Bloombergi vahendusel lisas ta Conoco Phillips tulemusi kommenteerides, et nii suur kasumikasv tuli otse tarbijate taskutest ning liikus nende krediitkaartidele.

"Kulutused energiale vaevasid niigi kahjustatud majandust mitu kuud enne, kui pangad hakkasid kokku vajuma ja energiavõlgade kuhjumine hakkab suruma tagasi majanduse paranemist."

Kuna bensiinihind on langenud vaid poole võrra naftahinna langusest alates juulist, tähendab see kasumit nafta ümbertöötlejate taskutesse tarbija elu lihtsustamise asemel.

Dugan prognoosis, et bensiinihinna aeglasem langemine jätkub veel selle aasta lõpuni, mis viitab naftakompaniide kvartalikasumite jätkumisele veel vähemalt järgmistesse aruannetesse.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt