6. november 2008 kell 22:00

Meeste kätel vähem baktereid

"Hämmastav on see, et erinevatel inimestel elavad kätel väga erinevad bakterite liigid, samuti on üllatavalt suur erinevus parema ja vasaku käe vahel," ütles uurimuse üks autoritest, Colorado Ülikooli biokeemia dotsent Rob Knight. Uurimistulemustest kirjutatakse pikemalt ajakirjas Proceedings of the National Academy of Sciences, kirjutas LiveScience.

Teadlased pole oma avastuste põhjustes kindlad. Üheks võimalikuks põhjuseks võib olla meeste ja naiste naha erinev happelisus - meeste nahk on naiste omast enamasti happelisem. Erinevusi võib põhjustada ka higi- ja rasunäärmete aktiivsus, naha paksus, hormoonide tase või kreemide kasutamine. Naistel on rohkem baktereid ka naha pinna all, kuhu pesemisega ligi ei pääse, kinnitas Knight. Samas rõhutas ta, et suurem osa inimese kehal elavatest bakteritest on kas kahjutud või isegi kasulikud, haigustekitajaid on väga vähe.

Uurijad võtsid proove 51 tudengi peopesadelt - kokku 102 käelt - ning uurisid proove uue väga põhjaliku bakterite DNA avastamise süsteemiga.

Nad määrasid kindlaks kokku 4742 bakteriliiki, millest vaid viit leidus kõigil kätel. Keskmiselt oli ühel käel 150 bakteriliiki.

Lisaks sellele, et erinevate inimeste kätel elasid väga erinevad bakterite liigid, oli suur erinevus ka ühe inimese käte vahel - vasaku ja parema käe bakteriliigid kattusid vaid 17 protsendi ulatuses. Selles katses määrati kindlaks eri tüüpi bakterite arv, kuid ei loetud kokku kätel elavate bakterite koguarvu. Kuigi teadlased rõhutasid kätepesemise vajalikkust, märkisid nad ka, et pesemine baktereid ei hävita.

"Bakterikolooniad kas taastuvad pesemise järel väga kiiresti või ei eemalda pesemine suuremat osa käel leiduvatest bakteriliikidest," kirjutasid teadlased.

Autor: Siim Sepp

Hetkel kuum